Red Bull Nordenskiöldsloppet 2016 to rozgrywany w okolicach Jokkmokk na północy Szwecji bieg narciarski na dystansie 200 kilometrów. Najszybciej dystans pokonali John Kristian Dahl i Lina Korsgren.

 

Jak podaje strona organizatora: W 1883 roku podczas wyprawy polarnej Adolfa Erika Nordenskiölda na Grenlandię dwóch Lapończyków z gór Jokkmokk pokonało na nartach 460 kilometrów w ciągu 57 godzin. Po powrocie uznano, że to niemożliwe i nikt nie wierzył w to osiągnięcie. Dlatego, aby udowodnić prawdziwość opowieści Nordenskiöld ogłosił w 1884 roku narciarski wyścig z Jokkmokk do Kvikkjokk i z powrotem liczący 220 kilometrów. Nordenskiöld wierzył, że dystans ten może być pokonany w ciągu 24 godzin. W wyścigu wzięło udział 18 zawodników. Zwycięzca Pavva-Lasse Nilsson Turda przekroczył linię mety po 21 godzinach i 22 minutach. Bieg ten odbył się 3 kwietnia 1884 roku.

 

W tym roku organizatorzy chcieli powtórzyć bieg historyczną trasą jednak odwilż pokrzyżowała plany i trasę zmodyfikowano skracając do 200 kilometrów. Mimo to na starcie stanęło blisko 400 zawodników w tym czołówka biegów długodystansowych jak Anders i Joergen Aukland, John Kristian Dahl czy Britta Johansson Norgren oraz dwóch Polaków Waldemar Spychalski i Zbigniew Galik.

 

Na mecie jako pierwszy pojawił się John Kristian Dahl, który na finiszu o sekundę wyprzedził Andersa Auklanda. Trzeci z taką samą stratą był Øyvind Moen Fjeld. Zwycięzca na trasie przebywał 8 godzin 35 minut i 17 sekund.

 

Wśród kobiet z czasem 9:23:55 wygrała Lina Korsgren, która o 10 sek wyprzedziła Brittę Johansson Norgren. Trzecie miejsce zajęła Nina Lintzen.

 

Jako pierwszy z Polaków na 136 miejscu na mecie, z czasem 12:21:51, zameldował się Waldemar Spychalski, 13:10:34 potrzebował Zbigniew Galik, który uplasował się na 185 miejscu.

 

WYNIKI

 

huk