american birke

David Norris oraz Cailtin Gregg wygrali dzisiejszy bieg na 51 km stylem dowolnym w ramach American Birkebeiner. Kilka dni temu bieg ten wskoczył do kalendarza FIS Worldloppet Cup (jest w nim też Bieg Piastów) w miejsce odwołanego Tartu Maratonu.

 

Przerzucenie FIS Worldlopprt Cup za ocean spowodowało, że do USA wybrała się koalicja francusko-włoska, która walczy w tym roku o wygraną w tym pucharze. Nie spodziewali się chyba oni, że mogą przegrać z Norrisem.

 

Amerykanin najlepiej rozegrał końcówkę i na mecie o zaledwie sekundę wyprzedził Francuza Ivana Perrillat Boiuteux i o kolejne 0,3 sekundy jego rodaka Benoit Chauvet.

Obaj Francuzi znajdują się na liście faworytów tegorocznego Biegu Piastów.

 

Jeszcze o ostatnich kilometrach biegu. Do 44 km na czele była ósemka zawodników, wtedy ataku spróbował Chauvet. Ale Norris pilnował ucieczek i szybko dopadł Francuza. Na ostatni kilometr razem wbiegła grupa: Norris, Perrillat, Chauvet, Adrien Mougel, Candide Pralong, Sergio Bonaldi oraz Mathias Wibault. Ale na ostatniej prostej już nikt nie mógł dogonić szybkiego Amerykanina.

 

Pierwsza siódemka American Birkebeiner zmieściła się w 13 sekundach, a w jednej minucie zmieściło się aż 11 zawodników!

Dopiero 16. miejsce zajął dotychczasowy lider cyklu FIS Worldloppet Cup - Bastien Porrier, który do 40 kilometra był w stawce walczącej o zwycięstwo. - Do 40 km czułem się naprawdę bardzo dobrze. Ale wtedy coś mnie złamało, dopadł mnie kryzys i praktycznie stanąłem. Do tej pory czuję zmęczenie - mówił na mecie Francuz.

 

Wśród pań najlepsza była, sensacyjna medalistka mistrzostw świata z Falun - Caitlin Gregg. Amerykanka o 5 sekund wyprzedziła Aurelie Dabudyk. Francuzka walczy o wygraną w FIS Worldloppet Cup i także jest jedną z faworytek Biegu Piastów.

Podium u kobiet uzupełniła Erika Flowers, ale jej stata do swojej rodaczki - Gregg - to już blisko 2 minuty.

 

Bieg na 51 km stylem dowolnym ukończyły 2072 osoby. A w sumie w dzisiejszym ściganiu w USA brało udział ok. 13 tys. zawodniczek i zawodników!

 

W biegu na 55 km klasykiem, wygrali Amerykanie; Welly Ramsey oraz Deedra Irvin.

Na 246. miejscu znalazł się Waldemar Spychalski, który w tym roku ma plan by przebiec 10 maratonów narciarskich w jednym sezonie.

 

WYNIKI AMERICAN BIRKEBEINER

 

I jeszcze o cyklu FIS Worldloppet Cup. Nowymi liderami są Perrillat Boiteux oraz Dabudyk. Kolejne zawody Pucharu w ramach Engadin Skimaratonu.

 

/huc/