ushuaia

W Argentynie rozpoczął się nowy sezon Worldoopet. W biegu Ushuaia Loppet na 42 km stylem dowolnym, wśród kobiet triumfowała Justyna Kowalczyk (na zdjęciu), tylko o sekundę przegrywając z najlepszym mężczyzną. Sensacyjnie, trzecie miejsce wśród pań zajęła Kinga Jaworek ze Stowarzyszenia Bieg Piastów!

 

- 42 kilometry stylem łyżwowym, doskonały trening - napisała po biegu Justyna Kowalczyk na swoim facebookowym profilu. Jak sama oceniła, bieg odbył się na szybkiej i płaskiej trasie.

Kowalczyk od kilku dni trenuje w Argentynie.

 

Od początku Polka trzymała się w czołówiej grupie wraz z kilkoma narciarzami z Argentyny i jednym Czechem. Na ostatnich kilometrach została ich tylko dwójka; Kowalczyk oraz Argentyńczyk Carlos Lannes (uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Vancouver oraz MŚ w Libercu). Lannes wygrał z Kowalczyk, ale dosłownie o kilkadziesiąt centymetrów.

 

W Argentynie startowała jeszcze dwójka Polaków - Kinga Jaworek (Szklarska Poręba, Stowarzyszenie Bieg Piastów) oraz Andrzej Guziński Global Worldloppet Skier i trzykrotny Worldloppet Master. Sensacyjnie lepsza z tej dwójki była Jaworek, która z czasem 2.33,53 zajęła 25. miejsce open (zawody ukończyło 95 osób) i była trzecia wśród kobiet, przegrywając z Kowalczyk o 41 minut (niespełna minutę na kilometrze).

Guziński z czasem 2.48,37 był 39.

 

Co ciekawe, Kinga Jaworek, nie ścigała się do tej pory zbyt często w zawodach narciarskich. Znaleźliśmy w wynikach tylko jeden jej start - w Jakuszyckiej Siódemce, biegu tylko dla kobiet, gdzie zajęła 58. miejsce z czasem 43,58 min.

 

Wyniki Ushuaia Loppet (42 km FT):

Mężczyźni:

1. Carlos Lannes (Argentyna) - 1.51,55

2. Martin Bianchi (Argentyna) - 1.52,33

3. Tomas Caslavsky (Czechy) - 1.52,57

Kobiety:

1. Jusyna Kowalczyk (Polska) - 1.51,56

2. Kamila Borutova (Czechy) - 2.04,07

3. Kinga Jaworek (Polska) - 2.33,53.

 

PEŁNE WYNIKI

 

/red/

 

fot. Ushuaia Loppet