svalbard

Obecny sezon narciarski wydaje się nie mieć końca... W sobotę na norweskim archipelagu arktycznym - Svalbard - rozegrano Svalbard Skimaraton na dystansie 42 kilometrów stylem klasycznym. Obasad była mocna. Wygrali Norwegowie Johan Kjoelstad i Astrid Oeyreslind.

 

Bieg odbywa się kilka kilometrów od stolicy archipelagu - miasta Longyearbyen. Najsłynniejszą wyspą archipelagu Svalbard jest Spitsbergen.

 

Ale teraz już o sporcie. Wracający do dużego biegania Johan Kjoelstad nie dał żadnych szans nie mniej utytułowanym kolegom. Drugiego na mecie Oeysteina Pettersona wyprzedził aż o 1,40 min. (czas zwycięzcy: 2.05,36). Trzeci był, startujący z jedynką Niklas Dyrhaug: 2.09,54.

 

Wśród kobiet przewaga zwyciężczyni była jeszcze wyższa. Oeyreslind wygrała z druga Tone Sundvor o blisko osiem minut (czas Oeyreslind: 2.26,39). Trzecia była Inger Hegstad Krueger - 2.36,16.

 

Bieg ukończyło 443 zawodników i zawodniczek. W tym gronie byli głównie Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy i Finowie oraz kilku Islandczyków. Ale pojawili się także reprezentanci Niemiec, Austrii, czy... Nowozelandczyk.

 

WYNIKI TUTAJ

 

/huc/