ugraski

W sobotę na Syberii odbył się finałowy bieg Pucharu Świata w narciarskich biegach długodystansowych (FIS Marathon Cup) - UgraSki Marathon. Wygrali go Toni Livers oraz Ekaterina Rudakova. Ale w całym cyklu zwyciężyli Tatjana Mannima oraz Petr Novak, czyli zwycięzcy 39. Biegu Piastów.

 

Warunki śniegowe na Syberii wciąż są bardzo dobre. Świetnie przygotowane trasy gwarantowały sportowe emocje.

 

Wśród mężczyzn od początku uformowała się kilkuosobowa czołówka, walczących  jak najwyższe miejca w generalce. Lider cyklu - Czech Petr Novak - miał praktycznie tylko jeden cel - nie dać uciec Francuzowi Benoit Chauvet, który jako jedyny mógł go wyprzedzić w generalce, ale musiałby wygrać, a Novak musiałby przybiec daleko.

 

O zwycięstwo w sobotnim biegu walczyli jednak inni zawodnicy, niż wspomniana dwójka. Ton rywalizacji nadawała trójka Toni Livers, Aliaksei Ivanou oraz Evgeniy Belov. Szwajcar i Białorusin oderwali się Rosjaninowi i stoczyli zacięty bój o wygraną w UgraSki. Livers, po 50 km biegu wyprzedził na mecie Ivanou o... 0,4 sekundy!

 

W korespondencyjnym pojedynku o wygrają w FIS Marathon Cup, Chavet okazał się dziś lepszy, ale nie na tyle, by odebrać Novakowi wygraną w cyklu. Francuz zajął piąte miejsce. Ale Nvak kontrolował sytuację - przybiegł siódmy, ze statą zaledwie 0,2 sekundy i wywalczył Puchar.

 

Dużo większe emocje zapowiadały się w biegu kobiet. Tutaj aż trzy zawodniczki miały szansę na Puchar Świata - Tatjana Mannima, Holly Brooks oraz Aurelie Dabudyk.

 

Najszybciej z walki o końcowe zwycięstwo odpadła Amerykanka Brooks. Do mety dobiegła dopiero dwunasta, ze statą blisko 8 minut do zwyciężczyni. A tą została Białorusinka Ekaterina Rudakova. Druga była Francuzka Dabudyk i dzięki temu wyprzedziła Brooks w generalce. Jednak nie zdołała dopadać w końcowej klasyfikacji Estonki Mannimy, która na mecie była dziś piąta, choć ze statą blisko 4 minut do zwyciężczyni.

 

WYNIKI SOBOTNIEGO BIEGU

 

Klasyfikacja końcowa FIS Marathon CUP:

Kobiety:

1. Tatjana Mannima - 496 pkt.
2. Aurelie Dabudyk - 484
3. Holly Brooks - 481
4. Antonella Confortola - 312
5. Riitta-Liisa Roponen - 180
6. Ekaterina Rudakova - 160

 

Mężczyźni:

1. Petr Novak - 442
2. Benoit Chauvet - 387
3. Toni Livers - 268
4. Sergio Bonaldi - 242
5. Adrien Mougel - 241
6. Christophe Perrillat Collomb - 209

/huc/