american

W sobotę 21 lutego rozegrano dwa maratony narciarskie zaliczane do serii Worldloppet. W Finlandii odbyła się Finlandia Hiihto Classic Race. Natomiast za oceanem American Birkebeiner.

 

W Finlandii dziś rywalizowano klasykiem. W sumie 2404 zawodniczek i zawodników.

Wygrał Juho Mikkonen ze Squeezy Team Finland. Drugi był jego rodak Mikko Koutaniemi, a trzeci Kari Varis. Cała trójka zmieściła się w dwóch sekundach.

 

Co ciekawe linię mety, jako pierwszy przekorczył zupełnie inny zawodnik. Na finałowej prostej, o zwycięstwo rywalizowała piątka biegaczy. Pierwszy na mecie zameldował się Ari Luusua, ale ostatecznie został zdyskwalifikowany za łyżwowanie.

Za to samo zdyskwalifikowany został także piąty na mecie Antti Lampinen.

 

- Do 46 kilometra wszystko na trasie było ok, potem pojawiły się pewne komplikacje. Ale na szczęście na finałowej prostej biegło mi się ponownie dobrze - powiedział na mecie zwycięzca.

 

Bieg kobiet wygrała Heli Heiskanen, nie dając żadnych szan rywalkom.

WYNIKI

 

Jutro w ramach Hiihto - biegi na 50 km oraz 20 km stylem dowolnym.

 

Mocniejsza obsada była dziś na American Birkebeiner. Dziś rywalizowano na 25 oraz 50 km stylem dowolnym oraz 54 km klasykiem.

 

Lepiej obsadzony była rywalizacja stylem dowolnym, zaliczana do FIS Marathon Cup. Dla nas szczegółnie interesująca, choćby dlatego, że był to przedsmak emocji przed 39. Biegiem Piastów.

 

Wśród kobiet zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Holly Brooks (czas 2:34.51,8), która właśnie na tych trasach zaczynała swoją przygodę z narciarstwem biegowym.

Druga była Francuzka Aurelie Dabudyk - 2:35.19,9, a trzecie Estonka Tatajana Mannima - 2:36:51,7.

Cała trójka jest zarejestrowana na 39. Bieg Piastów, który już za tydzień - w sobotę 28 lutego.

 

Wśród mężczyzn dominowali Francuzi, ale wygrał Włoch - Sergio Bonaldi, z czasem 2:12.21,1. Zaledwie pół sekundy za nim znalazł się Francuz Christophe Perrillat-Collomb. Trzeci był jego rodak - Benoit Chauvet - 2:12.22,9.

Dopiero 11 miejsce zajął Czech Petr Novak. Jednak obronił on koszulkę lidera cyklu FIS Marathon Cup. Wśród pań liderką jest Holly Brooks.

WYNIKI

 

Zarówno Bonaldi, Perrillat-Collomb, Chauvet, jak i Novak, są zgłoszeni na 39. Bieg Piastów i powinniśmy już za tydzień oglądać ich na jakuszyckich trasach.

 

/huc/