gregg

W Stanach Zjednoczonych, w rejonie między Cable i Hayward w stanie Wisconsin, na brak śniegu nie można narzekać. Piękne błękitne niebo, -17 stopni i ponad 40cm świeżego śniegu, a do tego 7000 biegaczy z racji startu 41 edycji American Birkebeiner.


W głównym biegu na 54 kilometry ze startu wspólnego techniką łyżwową kobiet, który rozpoczął nieco wcześniej przed startem panów, zwyciężyła reprezentantka Stanów Zjednoczonych, czyli Caitlin Gregg, która starała utrzymać się z elitą mężczyzn, a tym samym powiększała swoją przewagę na drugą na mecie Antonellą Confortolą. Podium uzupełniła znana Amerykanka Rosie Brennan. W czołowej szóstce znalazły się również: 4. Sini Alusniemi z Finlandii, 5. Chelsea Holmes z USA oraz jej rodaczka 6. Kate Fitzgerald.

Jeśli chodzi o zmagania panów, na tym samym dystansie, przez długi czas prym dowodzenia na malowniczych trasach narciarskich nadawało 10. zawodników, a na finiszu doszło do zaciętego pojedynku o poszczególne miejsca na podium. Ostatecznie najlepszym okazał się reprezentant Niemiec, czyli Tom Reichelt. Drugie miejsce zajął Włoch Simone Paredi, a trzecie jego rodak Sergio Bonaldi. W czołowej szóstce znaleźli się również: 4. Florian Kostner z Włoch, 5. Christophe Perrillat-Collomb z Włoch oraz 6. Benoit Chauvet z Francji. Dopiero 8. miejsce zajął Martin Koukal, a 9. był Fabio Santus.

Jeśli chodzi o klasyfikację generalną FIS Marathon Cup kobiet to nową liderką, po nieobecności Riitty-Liisy Roponen, która startowała w Igrzyskach Olimpijskich w biegu na 30km, to na miejscu liderki zastąpiła ją Antolella Confortola (209 punktów), drugie miejsce, z nie dużą stratą zajmuje wspomniana Riitta (200 punktów), a trzecia jest Julia Tikhonova (180 punktów).

W klasyfikacji generalnej mężczyzn także nastąpiła zmiana lidera, bowiem został nim Tom Reichelt (208 punktów). Drugie miejsce aktualnie zajmuje Martin Koukal (197 punktów), a trzeci jest Benoit Chauvet (187 punktów).

Piotr Walkowiak