kowalczyk

Przedostatni bieg zaliczany do cylku Visma Ski Classic norweski Reistadloppet wygrała Japonka Masako Ishida z Team Koteng. Dystans 50 kilometrów stylem klasycznym pokonała w czasie 2:31,55 godz. Justyna Kowalczyk reprezentująca włoski Team Trentino Robinson Trainer zajęła drugie miejsce ze stratą 11,5 sekundy. Bieg mężczyzn wygrywa w czasie 2:10,58 Norweg Tord Asle Gjerdalen z Team Santander.

 

Bieg pań rozstrzygnął się na finiszu, gdzie Ishida ograła naszą zawodniczkę. Jeszcze pięćset metrów przed metą panie biegły razem, niestety (dla nas oczywiście) Japonka zachowała więcej sił na finisz i jako pierwsza przecięła linię mety. Trzecie miejsce zajęła kolejna zawodniczka Team Koteng Norweżka Astrid Oyre Slind ze stratą 2,13 minuty. Katerina Smutna biegająca w teamie naszych południowych sąsiadów Bauer Ski Team zajęła czwarte miejsce, jednak jej strata wyniosła już prawie dziewięć minut.

 

Bieg panów to jak wspomnieliśmy wyżej zwycięstwo Gjerdalena. Pozostałe dwie lokaty to także zawodnicy norwescy, drugi to Chris Jespersen z Team Koteng (strata 1,34min) trzecia lokata dla 44-letniego Andersa Auklanda z Team Santander (strata 2,06min).

 

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

WYNIKI KOBIET dzięki eqtiming.com

 

Norweski Reistadloppet to jeden z najciężczych maratonów narciarskich (50km) rozgrywanych stylem klasycznym. Profil trasy, mordercze, długie podbiegi są kwintesencją biegów narciarskich, niewielu uczestników tego biegu decyduje się na bieg na "gołych" nie posmarowanych na trzymanie/odbicie nartach. Czołówka biegu zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn biegła właśnie na posmarowanych na odbicie nartach. Na trasie można zobaczyć całą gamę narciarskich kroków, krok z odbicia (naprzemianstronny), jednokrok i oczywiście bezkrok/pchanie. Jednak ten ostatni styl na szczęście nie dominuje, co przyznajcie zupełnie zmienia odbiór transmisji biegu. Nie tylko pchanie, pchanie i pchanie, różnorodność stosowanych króków automatycznie zwiększa atrakcyjność odbioru. To są prawdziwe biegi narciarskie, a nie wyścigi pchaczy!

 

Przypomnijmy, że Justyna Kowalczyk wygrała Reistadloppet 2017, wyniki w artykule powiązanym poniżej.

 

Kuba Cieślar

foto. FB/ Team Trentino Robinson Trainer