Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych zdominowali tegoroczną edycję Merino Muster, trzeci i ostatni z letnich biegów nowego sezonu Worldloppet. Dopisała również pogoda i warunki.

 

Słońce wyszło akurat na finisz Merino Muster 2017, 42-kilometrowego maratonu narciarskiego rozgrywanego w Snow Farm w przepięknym paśmie Pisa nad jeziorem Wanaka w Nowej Zelandii. 85 dzielnych narciarzy zmierzyło się z głównym dystansem 42-kilometrów, a ponad 120 wzięło udział w biegach towarzyszących na dystansach 21 (Snow Rake) i 7 (Straggle Muster) kilometrów. W zmaganiach wzięli udział zawodnicy z całego świata - Australii, Walii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Finlandii, USA, Japonii, Argentyny, Singapuru, Rosji, Kanady, Chin i Estonii.

 

Temperatura wynosiła -5 stopni, z mgłą na początku, która z parą wydobywającą się z ust, tworzyła kryształy lodu na brodach i włosach. Słońce było bardzo potrzebne, aby zobaczyć mężczyzn, szybko przekraczających linię mety w niewielkich odstępach po sobie: Simeon Hamilton i Brain Gregg z USA oraz Phillip Bellingham z Australii finiszowali odpowiednio na pierwszym, drugim i trzecim miejscu, każdy sekundę po poprzedniku.

Wśród kobiet wygrała Olimpijka i Ambasador American Birkebeiner, Jessica Digggins, przed Hannah Dreissigacker i Brittą Clark z USA.

 

Warunki śniegowe były fantastyczne, jeden weteran narciarstwa stwierdził nawet, że były najlepszymi, jakich kiedykolwiek się ścigał. Udało się to w znacznej mierze dzięki ogromnym wysiłkom zespołu Snow Farm, Deana i Sama którzy pracowali przez całą nocy dwoma ratrakami przygotowując pętle trzy razy by stworzyć te warunki. Pomógł również fakt, że temperatury utrzymywały się poniżej zera.

 

Również Fin Juha Viljamaa, Prezydent Worldloppet był zadowolony po pokonaniu liczącej 21 km trasy Snow Rake. Zapytany o komentarz powiedział: "Warunki były bardzo przyjemne i fajne, a bieg prowadzony był bardzo profesjonalnie. Bardzo mi się podobało, myślę że podobnie jak innym uczestnikom. Atmosfera wśród narciarzy była świetna, wszyscy byli szczęśliwi przed, w trakcie i po biegu."

 

Że Worldloppet jest narciarską rodziną z międzynarodowymi przyjaźniami udowodnił ambitny student Louis Jones, który otrzymał nagrodę za prawdziwego ducha Worldloppet. Po ukończeniu własnego biegu na 21 km, pokonał 14 km z osiemdziesięcioletnim japońskim narciarzem, Haruo Tsuchiya, aby upewnić się, że w tym roku ukończy bieg po tym jak w ubiegłym roku musiał wycofać się z powodu zepsutego buta. Wyrazy szacunku!

 

WYNIKI

 

źródło: Worldloppet

 

huk