Doskonałe warunki śniegowe i przepiękan pogoda towarzyszyły 27. edycji Kangaroo Hoppet. Reprezentująca Australię Barbara Jezersek i Miles Havlick ze Stanów Zjednoczonych wygrali główny, liczący 42 kilometry bieg, będący częścią cyklu Worldloppet. W sumie w zawodach wzięło udział ponad 1000 zawodników z 22 krajów co jest największym wydarzeniem narciarskim na półkuli południowej.

 

Obfite opady śniegu w ostatnich tygodniach oraz ostatnie słoneczne dni i mroźne noce pozwoliły doskonale przygotować trasę i zapewniły szybkie warunki w dniu zawodów.

 

W biegu głównym rywalizacja wśród mężczyzn była niezwykle zacięta. Ostatecznie Havlick wyprzedził drugiego Phillipa Bellinghama o pół buta, a czołowa czwórka zmieściła się w 4 sekundach. Na trzecim miejscu uplasował się trzykrotny zwycięzca Kangaroo Hoppet Valerio Leccardi ze Szwajcarii, a czwarty był Callum Watson.

Wśród kobiet stawka była bardziej rozciągnięta, Jezersek prowadziła niemal od startu by zwyciężyć przed Mary Rose z USA i Iris Pessey z Francji.

 

WYNIKI

 

Bellingham na ostatnim podbiegu prowadzącej do stadionu przewodził 4-osobowej grupie, ale Havlick deptał mu po piętach i zaatakował mając do mety zaledwie 30 metrów. Obydwaj narciarze zaatakowali linię mety mocnym wypadem jednak wyciągnięta noga Havlicka wygrała.

 

Havlick jest w Australii od początku zimy, trenuje z lokalnym klubem narciarskim Birkebeiner Nordic Ski Club oraz kadrą narodową Australii w Falls Creek National Training Center. Podczas rozegranych w ubiegłym tygodniu Mistrzostw Australii w Falls Creek, Havlick musiał zadowolić się dalszymi miejscami na podium za Bellinghamem i Watsonem, by dziś odwrócić tabelę i odnieść pierwsze zwycięstwo w biegu Worldloppet.

 

Dla Jezersek było to trzecie podium w Kangaroo Hoppet, jednak pierwsze zwycięstwo i pierwsze podium odkąd w 2016 roku otrzymała obywatelstwo Australii. Dwukrotna reprezentantka Słowenii na Igrzyskach Olimpijskich w 2010 i 2014 roku, jest teraz liderką reprezentacji Australii na Pjongczang. W ubiegłym tygodniu Jezersek łatwo wygrała Mistrzostwa Australii w Falls Creek i wraz z Bellinghamem są liderami Pucharu Kontynentalnego w biegach narciarskich dla Australii i Nowej Zelandii

 

Już za tydzień trzeci z "letnich" biegów Worldloppet, nowozelandzki Merino Muster.

 

źródło: Worldloppet.com

foto: facebook.com/KangarooHoppetVIC

 

huk