sobieszów

- To były trudne zawody, musieliśmy bardzo uważać – mówił lokalnej telewizji zwycięzca 15. Mistrzostw Jeleniej Góry, Michał Michałków. W rozegranych w sobotę zawodach nie obyło się bez upadków.

 

51 osobostartów zanotowano w sobotę w zawodach o 15. Mistrzostwo Jeleniej Góry w jeździe na nartorolkach. O tytuły na podjeleniogórskiej pętli w Sobieszowie rywalizowali i seniorzy, i juniorzy w różnych kategoriach. Przy zachmurzonym niebie i na śliskiej trasie nie było łatwo się ścigać. Nawierzchnię w dolnośląskiej miejscowości wyłożono bowiem tak, że odcinek przebiegający przez tereny Karkonoskiego Parku Narodowego nie jest asfaltowy, a mineralny.

 

- Jak spadnie deszcz nie da się tam bezpiecznie jechać i jednocześnie myśleć o ściganiu. Niestety przekonałem się o tym na własnej skórze, bo chwila nieuwagi skończyła się u mnie upadkiem. Niby nic się nie stało, ale ból nie pozwolił na dalszą jazdę – powiedział reprezentujący UKS Pod Stróżą Miszkowice Artur Bodzek. Dla czterdziestolatka Mistrzostwa Jeleniej Góry skończyły się jeszcze przed połową dystansu. Ku rozczarowaniu publiczności uczestnik wyłonił się z lasu z rolkami w dłoniach i rozbitym łokciem.

 

Więcej szczęścia mieli Michał Michałków i Adrian Gromyko, którzy nie tylko nie poznali się bliżej z asfaltem, ale też stworzyli grupce kibiców całkiem niezłe widowisko przez długi czas biegnąc o 1. pozycję bardzo blisko siebie (bieg odbywał się ze startu indywidualnego). Wśród pań bezkonkurencyjna była natomiast zawodniczka MKS Karkonosze Róża Łyjak, która pewnym krokiem pokonała trzy pętle sobieszowskiej trasy. Niestety i wśród seniorów, i seniorek zawiodła nieco frekwencja. Tę uratowały konkurencje młodzieżowe i wyścigi rolkarzy oraz hulajnogistów.

 

Wśród juniorów B w nartorolkach najlepsi okazali się Oskar Wysocki i Kamila Boczkowska, rywalizację w kat. juniora C wygrali Maciej Zdziechowski i Weronika Soprych, pierwsi w juniorach D byli Wojciech Jasiński i Roksana Jarmakowicz, a najmłodszą kategorię – juniora E – wygrał Jan Reizer.

 

- To były bardzo udane zawody i cieszymy się, że przebiegły pomyślnie głównie ze względu na fakt, że to przetarcie organizacyjne przed wrześniowymi Mistrzostwami Polski na nartorolkach. Fajnie było zobaczyć w Sobieszowie dzisiaj tyle osób i liczymy, że część z nich przyjdzie we wrześniu zobaczyć naszą najważniejszą letnią imprezę nartorolkową – podsumowuje organizator imprezy Zbigniew Stępień. Właśnie z powodu jesiennego czempionatu postanowiono, że dodatkowo odbędą się też zawody na jednakowych nartorolkach Marwe. W nich wśród pań ponownie najszybsza była Łyjak (rocznik 1997), a w juniorkach B – Patrycja Rutecka. Męskie zawody seniorów to występ jedynego zgłoszonego, Roberta Szczepanika, juniorskie B zawody wygrał Kacper Bergański.

 

PEŁNE WYNIKI

GALERIA ZDJĘĆ

 

KOMENTARZ:

Oprócz nartorolkarzy w Sobieszowie rywalizowali też rolkarze i użytkownicy hulajnóg. Takie konkurencje przeprowadzono głównie z myślą o dzieciach, których z każdą godziną pojawiało się przy trasie coraz więcej. To najlepszy widok, gdy młodzi mają radość z bycia „sportowcami” i jednocześnie nadzieja, że polski sport nie umrze wraz z końcem karier Justyny Kowalczyk, Roberta Lewandowskiego czy Mai Włoszczowskiej. Chociaż w Sobieszowie przez większość czasu padało i było dosyć chłodno, atmosfera imprezy mimo wszystko była bardzo dobra. I oby na wrześniowych Mistrzostwach Polski było podobnie.

 

Michał Chmielewski