wysowa zdrój

Wczoraj w Wysowej Zdroju rozegrano zawody na nartorolkach w ramach imprezy Maraton Beskid Niski. Na starcie stanęło kilkanaście osób, ze Śląska , Podkarpacia i Małopolski. Bieg mężczyzn wygrała Bogusław Gracz, najszybszą kobieta okazała się Marcelina Wojtyła.

Jak na pierwsze "podejście " organzatorów do nartorolek frekwencja nie była najgorsza. Zreszta dystans 22 kilometrów do najkrótszych nie należy, a wielu mogła odstraszyć wymagająca trasa. Tym wiekszy szacunek, dla tych którzy zdecydowali się wystartować, tym bardziej, że wśród zawodników nie zabrakło 14 i 15 latków.

Bieg meżczyzn wygrał weteran polskich biegów zawodowych Bogusław Gracz reprezentujący Termy Szaflary (na nartorolkach Fischer Carbonlite), przed 14-letnim Wojciechem Wojtyłą z LKS Pogórze (Rollspeed Jets) i Mistrzem Polski Amatorów w biegach narciarskich Jackiem Staroniem z Krosski BrikoMaplus Krosno. Jacek biegła na pożyczonych od znajomego samoróbkach.

Kolejna czwarta lokata to tata srebrnego na mecie Wojtka Józef Wojtyła, który wyprzedził Piotra Szczygła z Krosski BrikoMaplus Krosno oraz swoją córkę Marcelinę, która wygrała bieg pań. Klan Wojtyłów zajął drugie, czwarte i szóste miejsce - gratulujemy.

W biegach na nartorolkach sprzęt na którym startują zawodnicy odgrywa dużo większą rolę niż w biegach narciarskich, stąd duże różnice czasowe i zaskakujące wyniki. Ostatni z klasyfikowanych w wczorajszym biegu uporał się z dystansem w czasie niespełna dwóch godzin (czas zwycięzcy to 44 minuty), zawodnik biegł jednak na słynnych w Polsce od parunastu lat speedach. Nie podajemy producenta, jednak chylimy czoła, przed odwagą, niewielu z nas zdecydowałoby się pokonać dystans 22 kilometrów na najwolniejszych treningowych nartorolkach.

Bieg pań to dwie nastolatki , wspomniana wyżej Marcelina Wojtyła z Pogórza, zdecydowana zwyciężczyzni, oraz Ewelina Kołtko z UKS Hańczowa/ Wysowa Zdrój, która zajęła drugi stopień podium. Osobiście jestem dumny z dziewczyn, które nie przestraszyły się takiego dystansu, biorąc pod uwagę wiekszość zawodów na nartorolkach w Polsce, mam nadzieję, że Wysowa utrzyma kilometraż. Patrząc na doświadczenia chociażby niemieckie, gdzie dystans dla 9-cio latków to 4,5 kilometra, wydaje się, że zawody w Wysowej idą w dobrym kierunku.

W zawodach startowało więcej narciarek biegowych, jednak ze względów ekonomicznych wybrały ściganie się na łyżworolkach.

Bieg rolkarzy na dystansie 22km wygrał narciarz  Alan Ciborowski z KS Speed Jasło, a w rolkarskim maratonie na 44 km drugie miejsce wśród kobiet zajęła Magdalena Czusz reprezentująca zimą MULKS Tomaszów Lubelski.

FOTO GALERIA

Zresztą na tym nie koniec akcentów narciarskich w Wysowej, całą imprezę prowadził z mikrofonem Czesław Fluder z Zakopanego. Czesiu ma na koncie już tyle imprez Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, o mistrzostwach polski nie wspominając, że znany jest wszędzie. Dzierży także nieoficjalny rekord Polski w długości komentowania, w minionym sezonie ponad 12 godzin nie rozstawał się z mikrofonem na jednej imprezie, jak sam mówi 15 dużych herbat, cztery rosołki i jakoś poszło.

Wśród rolkarzy stanął na starcie organizator pierwszych w tym sezonie zawodów na nartorolkach ( Świerklaniec) , Jan Zaremba z Tarnowskich Gór, jako kibic przy trasie pojawił się nie kto inny jak sam Baca Edward Dudek. Znany z organizacji biegów narciarskich Bieg Dudka i  Bieg Bacy do Wysowej przyjechał stanąć na starcie Maratonu Beskid Niski. Baca Edek to przecież super maratończyk, który ma na koncie ponad setkę startów na tym dystansie i sam organizuje Maraton Beskidy.

Jak widać znajomych twarzy w Wysowej Zdroju nie zabrakło, impreza udana, do zobaczenia za rok.

Jeszcze jedno, głównym sponsorem imprezy była woda mineralna Wysowianka, z jej najnowszym produktem napojem izitonicznym Fun & Go na czele. Myślę, że prezes Wysowianki Włodzimierz Kubiak może odetchnąć...