fbn

4 Festiwal Biegów Nartorolkowych (FBN) Arena Tax zakończył się wczoraj w Puszczy Darżlubskiej koło Wejherowa. W ramach FBN rozegrano najdłuższy w Europie bieg na nartorolkach na dystanie 200 km stylem dowolnym, oraz dystanse towarzyszące na 80 i 40 kilometrów. Zdecydowana większośc miejsc na podium padła łupem naszego skipol TEAMU.

 

Zacznijmy od bohaterów dnia czyli zawodników, którzy postanowili zmierzyć się dystansem 200 km stylem dowolnym na kołach PU. W biegu od początku uformowała się czołówka, w której biegli Damian Ciborowski z KS Speed Jasło (zwycięzca 3 FBN na dystansie 160km w 2017), jego syn Alan, oraz trójka naszych zawodników Józef Wojtyła (3 m-ce w  2015, 1 m-ce 2016 i 2 m-ce w 2017), Paweł Bubula ( 1- 2015, 1-2016, 4-2017) i Robert Sadowski. Najmniej szczęścia w biegu miał ten ostatni, który po przebiegnięciu 50 kilometrów urwał wiązanie w swojej rolce i musiał wycofać się z biegu. Kolejnym zawodnikiem, który odpadł z czołówki był Alan Ciborowski, który wycofał się z biegu po 120 kilometrze. Na polu walki została trójka, Damian Ciborowski, Józef Wojtyła i Paweł Bubula. Jednak chwilę po przekroczeniu 120 kilometrów Wojtyła z Ciborowskim zwiększyli tempo i uciekli Bubuli. Było jasne, że walka o miano króla nartorolek w Polsce rozstrzygnie się pomiędzy tą dwójką.

Zawodnicy zgodnie biegi razem aż do 170km, kiedy to Wojtyła zgubił rywala i było jasne, że mamy zwycięzcę. Tutaj ciekawostka, na odprawie teamowej w wieczór poprzedzający start, panowie obliczali czas, w którym uporają się z dystansem. Z ich wyliczeń wynikało, że czas zwycięzcy będzie oscylował około 7 godzin i 43 minut. Jak okazało się na mecie wyliczenia były prawie doskonałe, Józef Wojtyła minął linię mety w czasie 7 godzin i 48 minut (sic!). Dodajmy jeszcze, że linię mety minął w szpalerze utworzonych z kijów zawodników, którzy biegli na krótszych dystansach. Pomysł przedni, brawo Marek Tokarczyk za prowadzenie imprezy.

Drugie miejsce na najdłuższym dystansie zajął Damian Ciborowski, trzecie Paweł Bubula. Czwarte miejsce zajął Krzysztof Banach z Lublina, gratulacje za wolę walki i ukończenie wyścigu.

 

WYNIKI 200KM

 

Sredni dystans FBN Arena Tax to dystans 80 kilometrów. Na tym dystansie rywalizowano stylem dowolnym na kołach gumowych oraz na nartorolkach terenowych wyposażonych w koła pompowane. Zwyciężył Ryszard Somerlik z Skoczowa (skipol.pl TEAM), przed Piotrem Jareckim z KS Speed Jasło i Robertem Sadowskim z Gołdapi (skipol.pl TEAM). Dodajmy, że Robert, który musiał wycofać się z biegu na 200km (o tym wyżej) za zgodą komandora zawodów Grzegorza Musioła  mógł wystartować na dystansie 80 km, jak widać z dobrym skutkiem.

Na tym dystansie mieliśmy także rywalizację nartorolkarzy terenowych na "oponach". Zwyciężył Tadeusz Lis z Wrocławia reprezentujący Skiking.pl TEAM, przed zawodnikiem z Niemiec Klausem Petersem z Hainichen, zawodnikiem Rolldichfit E.V.

 

WYNIKI 80KM

 

Wreszcie "sprinterski: dystans 4.FBN czyli 40km, gdzie rywalizowano stylem klasycznym i dowolnym na gumowych kołach oraz na kołąch pompowanych.

Zwycięstwo stylem dowolnym odniósł Rafał Koryciński z team nabiegowkach.pl/Cartusia Kartuzy, przed Robertem Romanowiczem z team nabiegowkach.pl i Andrzejem Prudem z Gdańska team Leszcz&Kleszcz. Niesamowity wynik osiagnął zwycięzca klasykiem na tym dystansie Białorusin Jurij Antochin z Orszy (orschaskimarathon), który linię mety przeciął jako czwarty w OPEN, tracąc do zwycięzcy łyżwy tylko 21 sekund. Gratulujemy. Drugie miejsce wśród klasyków to Marek Tokarczyk, który na czas biegu oddał mikrofon prowadzącego zawody i skutecznie wbiegł na drugi stopień podium. Trzecie lokata to kolejny zawodnik naszego skipol.pl TEAMU na podiach Andrey Pradun.

W klasyfikacji kół pompowanych wygrał Ireneusz Rabski z Skomielnej Białej (skipol.pl TEAM), przed Eduardem Herbstreichem z Hainichen, zawodnikiem Rolldichfit E.V i Wiktorem Olchowikiem z Warszawy. Na tym najliczniej obsadzonym dystansie sklasyfikowano 28 zawodników w trzech konkurencjach.

 

WYNIKI 40KM

 

Tyle wyników 4 Festiwalu Biegów Nartorolkowych Arena Tax 2019 w Wejherowie. W najbliższym czasie podsumujemy imprezę oraz zamieścimy FOTO Galerię z mety i dekoracji.

 

kace