nartorolki

Na trasach w Jeleniej Górze/Sobieszowie ścigali się dziś zawodnicy w ramach Mistrzostw Polski PZN oraz amatorów na nartorolkach.  W kategorii seniorów tytuł Mistrzostw Polski PZN zdobył Michał Skowron, wśród kobiet zwyciężyła Anna Staręga. W wynikach poprawione zostały klasy sportowe.

Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie kolejny raz z rzędu gości zawody o mistrzowskie tytuły na nartorolkach. Po raz pierwszy zawodniczki i zawodnicy PZN startowali na identycznych nartorolkach fińskiej firmy Marwe zakupionych przez PZN celowo na Puchar Polski. Łatwo nie było, ci bardziej obiegani radzili sobie bez problemu, bardziej początkujący trochę narzekali, ale z biegu na bieg będzie coraz lepiej. Do tej klasy sprzetu należy się po prostu przyzwyczaić. Pozatym musimy wziąć pod uwagę, że większość zawodów na świecie rogrywanych jest właśnie na średniej prędkości gumowych kółkach. Tak biega biathlon (federacja IBU), tak biegają Skandynawowie, Niemcy i Włosi. Na czarnych gumowych kołach biegają także Czesi. Identyczny, dobrej klasy sprzęt gwarantuje porównywalność wyników. Trzeba dodać, że nareszcie Polski Związek Narciarski stanął na wysokości zadania.

Jeszcze słowo o wynikach. Namnożyło się po zawodach sporo kontrowersji związanych z kolejnym wynikami ogłaszananymi przez organizatora. Jak poinformował nas kierownik Mistrzostw Polski Zbigniew Stępień kilkukrotnie sprawdzali ( min. z Grzegorzem Staręgą) pomiar czasu zarówno ten elektroniczny jak też ręczny i nie znaleźli błędów. Wyniki zostały uznane za oficjalne.

Kolejną kwestią wymagającą wyjaśnienia jest wracający temat zawodniczek biegających w naszych klubach, które nie mają polskiego obywatelstwa. Ponieważ temat nie jest nowy i był przez nas poruszany już kilkukrotnie w ubiegłym sezonie przypomnimy. W Mistrzostwach Polski, jeżeli nie mają w nazwie przymiotnika Międzynarodowe dekorwani/ne są tylko zawodniczki i zawodnicy posiadający obywatlestwo polskie i polski PESEL. Myślę, że trenerzy zainteresowanych klubów powinni poinformować swoich zawodników, żeby nie dochodziło do "trudnych" sytuacji podczas wywoływania zawodników na podium. W Pucharze Polski startować oczywiście mogą reprezentując "swoje" polskie kluby.

POPRAWIONE WYNIKI

LISTA STARTOWA KLASYK (niedziela 09.09.2018)

FOTO DEKORACJE

W ramach MP PZN mogliśmy oglądać zawodników od kategorii seniora po juniora D. Zawodnicy ścigali się odpowiednio na dystansach od 10 km po 4 km dla juniora D.

Amatorzy rywalizowali na dystansie 6 km.

W kategorii seniorów najlepszy na trasie biegu był Michał Skowron  (23.27,2). Zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra, nad drugim startującym poza konkurencją Jakubem Sikorą z Jablonca miał ponad 40 sekund przewagi. Miejsce drugie zajął Adrian Cheba z czasem (25:24,1). Medal brązowy przypadł Krzysztofowi Małkińskiemu (25:51,5)

Wśród juniorów A zwyciężył Tmaś Dufek, jednak w klasyfikacji MP jego wynik nie był liczony, choć warto zaznaczyć, że uzyskał dziś najlepszy czas na dystansie 10 km.(23:13,0).  Mistrzem Polski w tej kategorii został Marek Welusz (23:53,9), srebro powędrowało do Jana Żółkiewskiego (24:13,4), a miejsce trzecie zajął Michał Boreczek z MKS Karkonosze Jelenia Góra/ SMS Szczyrk (24:28,6)

W kategorii juniorów B, również ścigano się na trasie 10 km. Zwyciężył Marcin Zawół z MKS Karkonosze Jelenia Góra/ SMS Szklarska Poręba. MIejsce drugie, ze stratą niespełna 9 sekund wywalczył Sebastian Bryja, a na najniższym stopniu podium mogliśmy oglądać Jakuba Ferenc z MULKS Oscar Tomaszów Lubelski.

Wśród seniorek, zwyciężyła Anna Staręga z UKS Rawa Siedlce (16:37,4), drugie miejsce zdobyła Róża Łyjak z MKS Karkonosze Jelenia Góra (16:41,1), a na miejscu trzecim zawody zakończyła Emilia Romanowicz (17:21,6)

W kategorii juniorek A, które rywalizowały na dystansie 6 km zwyciężyła Marcelina Wojtyła z MKS Istebna/ SMS Szczyrk (16:39,1) Mijesce drugie w ramach MP PZN zdobyła Justyna Stefaniuk (17:01,0), a podium uzupełniła Kamila Boczkowska z MKS Karkonosze Jelenia Góra z czasem (17:01,7)

W juniorkach B zwyciężyła Jolanta Byrtus z NKS Trójwieś Beskidzka z czasem (16:05,6), miejsce drugie przypadło jej klubowej koleżance Karolinie Kohutovej (16:26,2), a brązowy medal zdobyła Karolina Kukuczka z MKS Istebna/ SMS Szczyrk (16:31,5)

W kategorii juniora C zwycięstwo doniósł dziś Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka, zawodnik 6 km pokonał w czasie 14:19,4. Miejsce drugie zdobył bardzo dobry i dobrze prognozujący biathlonista Konrad Badacz (14:49,2), na najniższym stopniu podium stanął Jan Reizer (15:23,5)

Wśród juniorek C, zwyciężyła Hanna Popko z UKS HUbal Białystok (16:36,4), miejsce drugie zajęła Maria Jakubiec z LKS Klimczok Bystra (17:05,9), na najniższym stopniu podium znalazła się Jolanta Jałowiczor z MKS Istebna (17:17,5)

W juniorach D, zwyciężył Szymon Belz z Tomaszowa Lubelskiego (10:07,8), miejsce drugie zdobył jego klubowy kolega Maciej Dubas (10:32,0) a brązowy medal zdobył Artur Baczyński z UMKS Marklowice (10:34,0)

Wśród dziewcząt tej samej kategorii zwyciężyła Weronika Juzeluk z MULKS Tomaszów Lubelski z czasem (12:30,1), miejsce drugie zajęła Martyna Michałek z MKS Istebna (12:48,7), a na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Łysko (12:52,6).

Mistrzem Polski w kategorii amatorów został Grzegorz Legierski z Team Nabiegówkach z czasem (13:28,1), miejsce drugie zajął Jóżef Wojtyła, ze Skipol TEAM (13:43,2), na najniższym stopniu podium mogliśmy zobaczyć Krzysztofa Giba z Giba Team Supraśl (14:40,4)

Amatorki, w dniu dzisiejszym startowały dwie z tego samego teamu NABIEGÓWKACH.PL Pierwsze miejsce zajęła Martyna Wiśniowska z czasem (17;39,0) a druga była Agata Szlachetka  z czasem (19:49,4).

Już jutro kolejna rywalizacja w ramach MP i Pucharu Polski na nartorolkach.