bieg piastów

Ciekawa, urozmaicona trasa, z fragmentami, które już dawno nie znalazły się na drodze zawodników w Jakuszycach. Taka była druga odsłona 40. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego, czyli 15 km stylem klasycznym. Wygrali Daniel Iwanowski oraz Alena Jindriskova.

 

Pogoda w Jakuszycach sprzyja narciarzom. Świeży śnieg co prawda dopiero ma spaść, ale dzięki ostatnim opadom, organizatorom udało się wysypać na trasy sporo śniegu z lasu i pobliskich łąk i dzięki temu przygotowali m.in. trasę wokół Krogulca, którą żadne zawody nie prowadziły już od 3 lub 4 lat...

- Śniegu w lesie mamy jeszcze sporo, więc nie grozi nam skracanie głównych dystansów zaplanowanych na Bieg Piastów, a gdy do tego dodamy jeszcze bardzo optymistyczne prognozy pogody, to możemy spać spokojnie - uśmiecha się Komandor Dariusz Serafin, który codziennie rano objeżdża wszystkie trasy planowanego 40. BP.

 

A teraz o samej rywalizacji sportowej. Dziś od startu, jako faworyta wskazywaliśmy Daniela Iwanowskiego, który ostatnio w Jakuszycach wygrywał każdy bieg, w którym brał udział. Dodatkowo jego ambicja była podrażniona, po wczorajszym trzecim miejscu w Biegu Zbójników.

"Iwan" wyrywał do przodu już na starcie i szybko zgubił swoich rywali. Z każdym metrem zwiększał przewagę i na mecie miał ponad 4 minuty przewagi nad Kezysztofem Małkińskim (Sejny). Trzeci był Piotr Habrat z Krosna.

 

Zapytaliśmy zwycięzcę, czy mimo trasy z dużą ilością podbiegów i krętych fragmentów, był w stanie przejechać całą trasę tylko na "pchaniu", czyli bezkrokiem. - Tak dokładnie biegłem - stwierdził na mecie Daniel Iwanowski.

 

Wśród pań odwet za sobotnią przegraną wzięła Alena Jindriskova. Wczoraj biegacza z czeskiego Vrchlabi była trzecia, dziś pierwsza z przewagą ponad półtorej minuty nad Ewą Hofman. Trzecie miejsce zajęła Marta Gregor (wczoraj pierwsza).

Na dekorację pań (dekorowano pierwszą dziesiątkę) musieliśmy chwilę poczekać, ponieważ jedną z zawodniczek podejrzewano o łyżwowanie. Ostatecznie protest nie wpłynął w terminie 15 minut od wywieszenia wyników, więc nie można było rozpatrzyć sprawy. Ale zawodniczkę upomniano. - Od kolejnego biegu wprowadzamy sędziów wideo, sprawdzających technikę - zapowiada Dariusz Serafin.

 

WYNIKI BIEGU NA 15 KM ST. KLASYCZNYM

 

W poniedziałek o godz. 18.00 startuje Nocna Dziesiątka (także styl klasyczny). Star obowiązkowo z czołówką. Na dziś zgłoszone są 162 osoby, numer odebrało 88. Wśród faworytów Daniel Iwanowski i Mariusz Dzadkowiec-Michoń.

 

/huc/

 

fot. Bieg Piastów