bieg piastów

Łukasz Bronowicki z Jeleniej Góry i Marta Gregor z Sulechowa wygrali Rodzinną Dziesiątkę, która zainaugurowała 40. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego. Rywalizację rodzin wygrali Haniszewscy. W ramach biegu obyły się także Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych oraz Słabowidzących.

 

Zanim przejdziemy do sobotniej rywalizacji sportowej, napiszmy słów kila o piątkowej inauguracji 40. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego.

W Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta gala z okazji 40-lecia BP. Wręczono na niej medale Zasłużony dla Biegu Piastów, a także pamiątkowe odznaki. Łącznie ok. 80 odznaczeń. Galę prowadził redaktor naczelny Skipola - Tomasz Hucał. Podobno jego galowy strój wywołał furorę na widowni, przyzwyczajonej do widoku Tomka w polarowej bluzie, bądź biegowym stroju...

 

A teraz już o sobotnim bieganiu. Na trasie Rodzinnej Dziesiątki stylem klasycznym (ostatecznie trasa liczyła 9 km) pojawiło się 318 osób, w wieku od 2 ("biegli" jeszcze w przyczepce) do 85 lat!

Stawka wyraźnie była podzielona na tych, którzy chieli wygrać bieg i na tych, którzy chcieli rodzinnie spędzić czas...

 

Od początku faworytem wydawał się być Łukasz Bronowicki z Jeleniej Góry. - Chcąc, nie chcąc muszę ostatnio stosować trening metodą startową - uśmiechał się Łukasz. - Praca biurowa powoduje, że moje treningi są jednocześnie moimi startami.

 

Bronowicki spokojnie wystartował z dalszej pozycji i niespodziewanie, dość długo musiał gonić Piotra Habrata. - Piotrek napędził mi stracha. W pewnym momencie myślałem, nawet, że go nie dogonię - mówił na mecie późniejszy zwycięzca.

 

Bronowicki wyprzedził na mecie Habrata o pół minuty. Trzeci był Mieczysław Skowron. Co ciekawe na czwartym miejscu open uplasował się zawodnik ze stawki osób słabowidzących, czyli Piotr Garbowski z Klimkówki. W ten sposób został mistrzem Polski w tej kategorii.

 

Wśród kobiet najlepsza była Marta Gregor z Sulechowa, o 14 sekind wyprzedzając Karolinę Budzińską z Wrocławia oraz o 22 sekundy Alenę Jindriskovą z czeskiego Vrchlabi. Na czwartej pozycji znalazła się reprezentantka Skipol.pl Teamu - Daria Deja z Jeleniej Góry.

 

W rywalizacji rodzin obie nagrody - dla najszybszych i najstarszych (suma lat) - zgarnęli Haniszewscy.

 

WYNIKI RODZINNEJ DZIESIĄTKI

 

W niedzielę o godz. 11.00 na Polanie Jakuszyckiej startuje drugi bieg w ramach 40. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego; wyścig na 15 km stylem klasycznym. Trasa przebiega m.in. przez Samolot. Na liście startowej znajduje się 210 osób. Do soboty, do godz. 18.30 numer odebrało 107 z nich. Wśród faworytów na pewno jest Daniel Iwanowski z Białegostoku, który ostatnio wygrywa w Jakuszycach każdy bieg, w którym startuje.

 

/huc/

 

fot. Marcin Oliva Soto/www.olivasoto.com