bieg piastów

W sobotę 21 lutego, dokładnie o godz. 11.00 na trasę ruszyli uczestnicy Rodzinnej Dziesiątki, czyli biegu stylem klasycznym, inaugurującego 39. Bieg Piastów Festiwal Narciarstwa Biegowego. Do Rodzinnej Dziesiątki zaliczały się trzy sobotnie biegi: 10 km oraz biegi klas 1-3 i 4-6 szkół podstawowych. W sumie wystartowało w nich aż 431 osób w wieku od 6 do 72 lat!

 

Bieg główny wygrali dziś Mariusz Dziadkowiec-Michoń z Miłkowa z czasem 21.27 oraz Natalia Grzebisz z Siedlec - 25.13.
- Dziś wystartowałem treningowo, traktując ten bieg, jako przetarcie przed kolejnymi startami, w tym głównym, czyli 50 kilometrami za tydzień – mówił na mecie zwycięzca, który z kolejnym na mecie wygrał aż o 2 minuty.

 

- Narta dziś mi wyraźnie nie jechała. Mariusz uciekł mi tuż po starcie i nie miałem już szans go dogonić – mówił drugi na finiszu Piotr Skowron.

 

W klasyfikacji rodzinnej, familia Skowronów należałaby do faworytów, ale aby znaleźć się w klasyfikacji należało mieć czterech zawodników, którzy ukończyli bieg, a Skowronów pobiegło tylko trzech. I wszyscy skończyli w pierwszej dziesiątce – Piotr drugi, młodszy z braci: Michał – trzeci, a senior rodu: Mieczysław – ósmy open, a siódmy wśród panów.

 

W gronie panów „namieszała" Natalia Grzebisz. Najszybsza kobieta w Rodzinnej Dziesiątce była czwarta open, przegrywając tylko z trzema mężczyznami. Po biegu, bardzo zadowolona Natalia przez wiele minut rozmawiała z Honorowym Prezesem i Komandorem Biegu Piastów Julianem Gozdowskim.

 

Na 73. miejscu na metę wbiegł obecny prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów – Zygmunt Bobowski.
Bieg główny ukończyło 236 osób.

WYNIKI BIEGU GŁÓWNEGO


Tradycją Rodzinnej Dziesiątki jest wspominana już klasyfikacja rodzinna, a dokładnie dwie klasyfikacje.
Pierwsza dotyczy najstarszej rodziny. Tu do wyników zalicza się suma wieku wszystkich członków rodziny, którzy ukończą bieg. Te zmagania, podobnie, jak przed rokiem, wygrali Haniszewscy z Wrocławia, Czernicy, Ratowic i Jeszkowicz, u których suma lat wyniosła 322. Drugie miejsce zajęli Państwo Jałówko (Zagrodno, Berlin, Szczawno Zdrój, Lwówek Śląski, Złotoryja) z wiekiem 261 lat, a trzecie rodzina Drożdż (Legnica, Świdnica, Bolesławiec) – 251 lat.

 

Wyłoniono także najszybszą rodzinę. Do klasyfikacji, jak wspominaliśmy, liczyły się czasy czwórki najszybszych z danej rodziny. Tu także mieliśmy obronę tytułu sprzed roku, czyli triumf Pawłowskich z Ustronia i Sosnowca, z czasem 2.34,04. Drugie miejsce zajęli Haniszewscy – 2.42,42, a trzecie rodzina Czabok z Warszawy 2.49,03.

 

Blisko 200 osób (dokładnie 195) pojawiło się na starcie biegów stylem bardzo dowolnym dla uczniów szkół podstawowych. W kategorii klas 1-3 zwycięzcami zostali wszyscy, którzy dobiegli do mety.

 

W klasach 4-6 czołówka była następująca:
Dziewczęta: 1. Kinga Mareczek, 2. Wiktoria Zawadziłło, 3. Weronika Mikołajczyk, 4. Amelia Jęczmieniak, 5. Aleksandra Mikołajczyk, 6. Barbara Krawczyk-Demczuk.
Chłopcy: 1. Maciej Kojro, 2. Szymon Jedziniak, 3. Adrian Jośko, 4. Dawid Twerd, 5. Antoni Bryszewski, 6. Jakub Twerd.

 

/huc/

 

fot. Aleksandra Hucał