kozielska

 

z ostatniej chwili - aktualizacja WYNIKÓW ( w załącznikach)

Niemożliwe stało się faktem, Puchar Kościeliska 2014 w biegach narciarskich jest pierwszą w tym sezonie imprezą w biegach narciarskich na południu Polski. Na starcie stanęło ponad 120 zawodniczek i zawodników z całego kraju.

 

Zawodniczka kadry młodzieżowej PZN ( czasowo zawieszona) Magdalena Kozielska (na zdjęciu) pokonała dystans 5 kilometrów w czasie 15.02,1.

Najszybszym mężczyzną na dystansie 7,5 kilometra okazał się także zawodnik miejscowego klubu Mateusz Chowaniak (na zdjęciu poniżej).

 

Na starcie biegu pań stanęło 27 kobiet. Drugie miejsce w kategorii OPEN zajęła reprezentująca MKS Halicz Ustrzyki Dolne Marcela Marcisz. Strata Marceli to 18,6 sekundy. Najniższy stopień podium dla zawodniczki UKS Regle Joanny Rysuli. Kolejne lokaty zajęli Emila Nawara (Kościelisko) Justyna Pradziad (Murzasichle) i Elżbieta Dorula.

Pierwszą amatorką w klasyfikacji kobiet jest Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej, zawodniczka skipol.pl TEAM.

 

Zwycięzca w kategorii OPEN Mateusz Chowaniak przebiegł dystans w czasie 20.32,7. 28,4 sekundy stracił do zwycięzcy drugi na mecie Filip Kroemer z Marklowic, a trzecie ze stratą 32,8 sekundy Andrzej Pradziad z Murzasichla.

Czwarte miejsce w OPEN to pierwszy amator w klasyfikacji Jacek Staroń z Krosna reprezentujący Orlew Briko Maplus Krosno.

 

 

 WYNIKI OPEN        WYNIKI KATEGORIE WIEKOWE       GALERIA FOTO 1          GALERIA FOTO  2

 

W poszczególnych grupach wiekowych wygrywali:

K 70 - Barbara Prymakowska - Tarnów

K 60 - Zofia Leśnik - Kościelisko

K 50 - Małgorzata Gąsienica - Kościelisko

K 40 - Agnieszka Tomaszewska - Kościelisko, druga lokata dla Marty Naglik z Zakopanego/skipol.pl TEAM

K 30 - Edyta Olcoń - Białka Tatrzańska/skipol.pl TEAM, druga lokata dla Marii Nędzy z Kościeliska (współsprawczyni Pucharu Kościeliska)

K 20 - Katarzyna Długopolska - Kościelisko

K 16 - Marcelina Wojtyła - LKS Pogórze

 

M 70 - Kazimierz Łapczyński - Maniowy, trzecie miejsce zajął 82 letni Józef Pitoń z Kościeliska

M 60 - Zbigniew Radomski - Bielsko Biała

M 50 - Bogdan Kustroń - Orlew Briko Maplus Krosno

M 40 - Jan Łacek - Jaworzynka

M 30 - Jacek Staroń - Orlew Briko Maplus Krosno

M 20 - Piotr Habrat -  Orlew Briko Maplus Krosno

M 16 - Wojciech Wojtyła - LKS Podgórze

 

 Zawody w Kościelisku, pierwsze i pewnie ostatnie rozegrane w tym roku kalendarzowym były także debiutem nowego zjawiska w polskich amatorskich biegach narciarskich. Po raz pierwszy w zawodach masowych zadebiutował TEAM Orlew Briko Maplus Krosno. Zawodnicy z Krosna zawarli porozumienie z firmą Aiconsport dystrybutorem smarów narciarskich Briko Maplus i pod ta nazwą będa wystepowali w tym sezonie.

Jako najstarszy w Polsce portal piszący o biegach narciarskich, nie chcieliśmy być gorsi i także jesteśmy na etapie tworzenia skipol.pl TEAMU. Poczatki są obiecujące, trójka naszych zawodników Edyta Olcoń, Marta Naglik i Robert Faron zajęli miejsca na podiach swoich kategorii.

W biegu startowali zawodnicy z całej Polski, jednak wszystkich pobiła grupa zawodników z Gołdapi (Bieg Jaćwingów) jadąca na start ponad 800 kilometrów, teraz chyba należy się rewanż i w Biegu Jaćwingów zobaczymy silną grupę z Kościeliska?

 

Podejrzewam, że nie wszyscy jadący rano do Kościeliska liczyli na start w biegu narciarskim, niedowiarków spotkała niespodzianka. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali 2,5 kilometrową pętlę z dwoma torami.

Stanisław Gąsienica, z którym byłem w kontakcie telefonicznym, jeszcze w piątek rano obiecał, że zawody się odbędą. Ile czasu pracy i sypania śniegu to kosztowało wiedzą ci, którzy kilka dni spędzili z łopatami w rękach.

Nie można pominąc dwóch pań najbardziej zaangażowanych w organizację zawodów, kierownik zawodów Maria Nędza, która zajęła dzisiaj drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej nie liczyła na tak liczną grupę zawodników oraz Halina Olejniczak, która była wszędzie i widziała wszystko.

 

Start planowany początkowo jako masowy postanowiono zmienić na interwałowy co 30 sekund, co niewiele zmieniło jeżeli chodzi o dramaturgię przebiegu walki na trasie.

Zawodnicy zaczynający przygodę z biegami mieli okazję zmierzyć się na trasie z czołowymi amatorami Pucharu Polski oraz z liczna grupą kadrowiczów z kadr młodzieżowej i B oraz zawodnikami klubowymi. W biegach rozgrywanych ze startu wspólnego tych ostatnich widzą tylko na starcie, tutaj mieli okazję biec (chociaż przez chwilę) obok nich.

 

Wszystkim obecnym w Kościelisku przygrywała góralska kapela, a po biegu zawodnicy byli goszczeni przez koło gospodyń wiejskich, można było opiec sobie na ognisku kiełbaskę i posłuchać góralskiej kapeli.

Każdy przekraczający metę otrzymywał pamiatkowy medal wręczany przez parę: Paulina Maciuszek (olimpijka z Soczi) oraz Krystian Wieczorek (aktor). Samych siebie przeszedł pracujący na żywo duet  komentatorów reagujący na wszystko co działo się na trasie, podejrzewam, że mniej odporni psychicznie zawodnicy, lub nie znający góralskiego poczucia humoru mogą przez parę dni przezywać traumę...

 

Kuba Cieślar