wojsko polskie

Dziś w Jakuszycach rozpoczęły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w narciarstwie biegowym. Trzydniową rywalizację rozpoczęły sprinty stylem klasycznym. Pierwszymi mistrzami Polski w mundurach zostali: Iwona Iwaniec, Krzysztof Pływaczyk oraz Rafał Walicki.

 

- Zmagania w narciarstwie biegowym nie należą jeszcze do obowiązkowych w sportowym kalendarzu Wojska Polskiego. Ale z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowanie – zaznacza Tomasz Hucał, współorganizujący tą rywalizację od początku, a także ją spikerujący. – Widać, że poziom rośnie, a biegających na nartach żołnierzy jest coraz więcej.

 

Dziś zawodnicy rywalizowali w sprincie stylem klasycznym, na dystansie 1.500 metrów.

Wojskowa rywalizacja podzielona jest na trzy kategorie; kobiety, mężczyźni do 35 lat oraz mężczyźni ponad 35 lat.

 

U pań od początku ton rywalizacji nadawał duet biathlonistek: Iwona Iwaniec – Małgorzata Kucharzak. Eliminacje wygrała Iwaniec, w półfinale (panie pucharową drabinkę zaczęły od tej fazy) lepsza była Kucharzak. W finale to jednak Iwaniec znów była górą.

WYNIKI KOBIET

 

Rywalizacja panów do lat 35 była najbardziej emocjonująca i stała chyba na najwyższym poziomie sportowym, choćby ze względu na szeroką stawkę zawodników walczących o medale.

Choć od początku miała ona swojego dominatora, byłego olimpijczyka w biathlonie – Krzysztofa Pływaczyka, który od kilku lat regularnie startuje w zawodach biegowych.

Pływaczyk wygrał wszystkie cztery biegi – od eliminacji do finału.

Za jego plecami, także od eliminacji do finału był Piotr Habrat. Reprezentant Sił Powietrznych miał sporo przewagę nad kolejnymi zawodnikami.

Najbardziej zacięta była walka o trzecie miejsce. To ostatecznie przypadło Maciejowi Legierskiemu – najmłodszemu żołnierzowi w czołówce.

WYNIKI MĘŻCZYZN U-35

 

wojsko polskie

 

Jako ostatni rywalizowali zawodnicy w kategorii pow. 35 lat. Tu od początku ton walce nadawała dwójka z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej: Bartłomiej Stanik – Rafał Walicki. Choć w eliminacjach pobiegli nieco wolniej, oszczędzając siły na kolejne biegi. W półfinale Stanik wyprzedził Walickiego, ale w finale wygrał już Walicki, który stworzył reprezentację 11. DKPanc, która od początku dominuje w wojskowych zmaganiach. – W tym roku narty biegowe traktuję bardziej treningowo, bo moim celem są mistrzostwa świata w biegach na orientację, które odbędą się w Danii – mówił nam na mecie szef ekipy „Czarnej Dywizji”.

WYNIKI MĘŻCZYZN +35

 

Jutro – w piątek – rywalizacja sztafet mieszanych (po jednej osobie z każdej kategorii) na trasie 3 x 2.500 m. A w sobotę zakończenie rywalizacji – żołnierze pobiegną na 15 km klasykiem, w ramach biegu Enervit Classic.

 

info: nadesłane

Fot. 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu