bieg jaćwingów

XXVIII Bieg Jaćwingów w Gołdapi, dzisiaj rywalizowano na dystansach stylem klasycznym. Do wyboru 18 lub 10,8 kilometra. Łącznie pobiegło 83 osób. Biegi główne na dystansie 18 km wygrali Emilia Romanowicz z UKS Puszcza Supraśl i Kacper Janowski z UKS Hubal Białystok/Rolspeed Team, identycznie jak w roku 2015. Zawodnicy naszego skipol.pl teamu plasowali się w czołówkach swoich kategorii.

Zima w Gołdapi na razie w odwrocie, stąd krótsza niż przewidywali organizatorzy trasa. Bieg główny i pozostałe biegi rozegrano na liczącej 3600 metrów pętli. Bieg nie miał może dużej obsady, jednak Gołdap tradycyjnie już przyciąga towarzystwo z dużej części Polski. Nie inaczej było też dzisiaj, na starcie oprócz sporej grupy gołdapian oraz mieszkańców Podlasia, stanęła także grupa zawodników z sąsiedniej Litwy. Nie zabrakło czywiście biegaczy z Warszawy i Kaszubów, tradycyjnie już duża grupa przyjechała z podkarpackiego Jasła.

Czas zwycięzcy biegu głownego Kacpra Janowskiego na dystansie 18 km wynosi 50 minut i 39 sekund. Identyczny czas zapisano drugiemu na mecie Litwinowi Mariusowi Rindzevicius. Podium uzupełnił uczeń zakopiańskiej SMS  Natan Ciborowski ze stratą 16 sekund. Kolejne cztery sekundy straty to kolejny przedstawiciel klanu Ciborowskich Damian. Reprezentujący SN Klasyk Warszawa Marcin Branas to miejsce z numerem piątym, szósta lokata dla kolejnego Litwina biegającego chyba pod kryptonimem Suedas.

Kolejne miejsca to dwójka zawodników naszego skipol.pl teamu Gołdap, siódma lokata i jednocześnie zwycięstwo w kategorii M50 to Robert Sadowski, dokładnie 50 sekund za nim linię mety przeciął Hubert Paszkowski (trzeci w kategorii M40).

Bieg kobiet to zwycięstwo Emilii Romanowicz. Medalistka Mistrzostw Polski z przed dwóch lat zajęła w biegu OPEN 17 miejsce w czasie 1:02,07 godziny. Drugie miejse dla Agaty Dakowicz z UKS Hubal Białystok, trzecie dla Anety Ciborowskiej z Seba Sport Pisz. Czwarta miejsce zajęła Justyna Korotko skipol.pl TEAM Gołdap, jednocześnie plasując się na najniższym stopniu podium w swojej kategorii. Bieg ukończyło 12 pań.

Rozgrywano dzisiaj także krótsze dystanse, czyli 10,8 kilometra. Bieg w kategorii OPEN wygrała kolejna przedstawicielka klanu Ciborowskich Roksana z czasem 36:55 minuty. 15 latka pokonała wszystkich startujących, trzy sekundy stracił do niej pierwszy z mężczyzn na mecie Robert Romanowicz z team nabiegowkach.pl. Trzecie miejsce dla Piotra Jareckiego z KS Speed Jasło.

Jutro w Gołdapi powtórka z dnia dzisiejszego jeżeli chodzi o dystanse, zmieni się jednak styl na dowolny.

Jeszcze mała dygresja, w biegach masowych coraz częściej dochodzi do nieporozumień dotyczących techniki biegu. W obowiązującym dzisiaj stylu klasycznym można biegać klasykiem i można biegać pchaniem, czyli światowo nazwanym double poolingiem. Tą ostatnią technikę wybrała praktycznie cała czołowka dzisiajszej rywalizacji w biegu głównym. Nie można biegać w biegach klasycznych stylem dowolnym czyli łyżwą. Jak sie okazało dzisiaj doszło do dyskwalifikacji jednego z zawodników za podbieganie tym krokiem. Róznie to dotychczas w biegach amatorskich interpretowano, tym większe brawa dla organizatorów za odwagę i podjęcie takiej decyzji.

WYNIKI (datasport.pl)

W artykułach powiązanych ponizej trochę historii czyli wyniki Biegu Jaćwingów z roku 2015.