mazury loppet

Zawodami Ski Tour w Augustowie zainaugurowano dzisiaj kolejny sezon zawodów w biegach narciarskich na Mazurach - Mazury Loppet Cup. Dzisiaj rywalizowano w sprintach stylem klasycznym.

 

Zawody w sprintach rozegrano w inny niż znany nam z zawodowych biegach narciarskich sposób. Panie i panowie najpierw dwukrotnie musieli pokonać kilometrową trasę sprintu, następnie wg sumy uzyskanych czasów byli już odpowiednio przydzielani do poszczególnych biegów finałowych. Szóstka najlepszych walczyła w finale A, kolejnych sześciu w finale B itd.

Technika, która dominowała w zawodach było pchanie, czyli double poling, z którym Międzynarodowa Federacja Narciarska próbuje walczyć zmieniając profile tras i wprowadzając różne ogranicznia. Jednak na płaskich trasach biegowych nie ma szybszego stylu, stąd czołówka zawodów biegała właśnie pchaniem.

 

Bieg mężczyzn wygrał Kacper Janowski z UKS Hubal Białystok/Rolspeed, czynny zawodnik z licencją PZN. Kolejne lokaty to już amatorzy, druga lokata dla Sebastiana Ciborowskiego z Seba Sport Pisz, najniższy stopień podium dla pierwszego zawodnika naszego teamu (skipol.pl TEAM) Roberta Sadowskiego (top3 na zdjęciu). Dodajmy, ze kolejne dwie lokaty to także nasi temowicze, czwarty Hubert Paszkowski i piąty Daniel Żamojtiuk. Szóstkę finalistów uzupełnił kolejny zawodnik z Pisza Bastian Ciborowski.

Finał B wygrał Adam Wysocki z Augustowa, organizator zawodów i tak tak, były Mistrz Świata w kajakarstwie.

 

Finał A kobiet to dwie zawodniczki UKS Puszczy Supraśl, wygrała Weronika Wojna, przed Aleksandrą Siemieniuk. Trzecia lokata dla Faustyny Skorupy z Augustowa.

 

W zawodach wystartowało 61 zawodników. Wyniki i obszerne galerie foto zaprezentujemy w poniedziałek - mówi nam Adam Wysocki organizator zawodów. Nie obeszło się bez obaw o trasę, w Augustowie znacznie się ociepliło, myślę, że gdyby nie nasze zapasy sztucznego śniegu to mogło być różnie. Zawody odbyły się na naprawdę nietypowej trasie i nietypowy sposób. Biegaliśmy na płaskim augustowskim stadionie,jednak trasę zaprojekowalismy oryginalnie co docenili zresztą uczestnicy. Zaczynaliśmy na środku stadionu, następnie kręciliśmy kolejne kółka, coś na kształt ślimaka. Widowiskowo wyglądało to rewelacyjnie, całe zawody w jednym, niezbyt dużym miejscu.

Adam Wysocki - jak mówi - sam zaczął na biegówkach biegać  dopiero na obozach kadry w kajakarstwie. Tak "wsiąkł" w ten sport, ze teraz zajmuje sie nimi w Augustowie.

Dzisiejsze zawody są pierwszymi w historii Augustowa zawodami na biegówkach, tworzymy historię. Praca przynosi efekty, na rozegranych niedawno mistrzostwach szkół województwa podlaskiego zdobyliśmy trzy medale w kategorii szkół średnich. Moi chłopcy z Liceum nr.1 w Augustowie wygrali drużynówkę, do tego jeszcze dwa medale indywidualne. Powoli cos się zaczyna dziać. Mamy wypożyczalnię, trasę, mam grupkę najmłodszych, których staram się szkolić. Jedna z moich zawodniczek z kajaków Kasia Chełmińska jest nawet w zakopiańskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Liczę na to, że będę miał następczynię - dodaje pan Adam z uśmiechem.

Tyle Adam Wysocki mistrz świata w kajakarstwie, który buduje historię biegów narciarskich w Augustowie. Trzymamy kciuki za następne zawody zimowe i przypominamy jednocześnie o letnim Ski Tour na nartorolkach.

WYNIKI TOP 12

 

Kuba Cieślar

foto.Dariusz Rogala/skipol.pl TEAM