kram andrzej

W niedzielę, 29 marca 2015 roku w wieku 87 lat zmarł Andrzej Kram - narciarz alpejski, trener, zasłużony działacz Polskiego Związku Narciarskiego i Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego, w 2013 roku odznaczony tytułem Członka Honorowego PZN. Równolegle z działalnością w narciarstwie orzekał w sądzie wojewódzkim w Bielsku-Białej w charakterze sędziego, był doradcą Prezesa Najwyższej Izby Kontroli i członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Andrzej Kram urodził się 10 czerwca 1927 roku w Krakowie. W młodości był narciarzem alpejskim, reprezentował barwy Harcerskiego Klubu Narciarskiego Kraków-Zakopane i Kolejarza Kraków. To brązowy medalista mistrzostw Polski w slalomie, zdobył także złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski. W 1947 roku ukończył kurs instruktora narciarstwa, a następnie zdał egzamin na trenera II (1953) i I klasy (1956).

W 1950 roku ukończył studia prawnicze, jednak wybrał zawód trenera narciarstwa w klubach Kolejarz Kraków, BBTS Sparta i MKN Bielsko-Biała. W 1975 roku został prezesem Beskidzkiego Okręgowego Związku Narciarskiego, funkcję tę pełnił przez kilka kadencji. Był bardzo zasłużonym działaczem PZN, w którym przez wiele lat pracował w Komisji Rewizyjnej, był także członkiem Zarządu PZN. To wieloletni członek Komisji Rewizyjnej BOZN, a później Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego, w którym do dnia śmierci sprawował funkcję przewodniczącego tej komisji.

Równolegle z działalnością w narciarstwie orzekał w sądzie wojewódzkim w Bielsku-Białej w charakterze sędziego. Był doradcą Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a w latach 1994-1998 członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Odznaczony w 1977 roku Złotym Krzyżem Zasługi, następnie w 1987 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1999 roku Krzyżem Oficerskim OOP. To zasłużony Działacz Kultury Fizycznej - złota odznaka (1980) i Członek Honorowy PZN.

Andrzej Kram zmarł w niedzielę, 29 marca 2015 roku w wieku 87 lat w Białce Tatrzańskiej podczas wyjazdu na narty. Swoje życie związał z Bielskiem-Białą i właśnie w tym mieście w środę, 1 kwietnia o godzinie 14:00 w kościele p. w. Trójcy Przenajświętszej (ul. Sobieskiego 10) odbędzie się pogrzeb Ś.P. Andrzeja Krama.


Źródło: Alicja Kosman / PZN, foto.Alicja Kosman/PZN

 

od redakcji:

Miałem okazję znać pana Andrzeja wiele, wiele lat, ostatni raz rozmawialiśmy bodajże latem 2014 roku po Walnym Zjeździe PZN. Pan Andrzej żywo interesował się tym co dzieje się w polskim narciarstwie i starał się "trzymać rękę na pulsie". Także latem, publikowalismy  opracowanie pana Andrzeja dotyczące klubów narciarskich w Polsce, które możecie przeczytać poniżej w artykule powiązanym. Po prostu tym żył.

 

Kuba Cieślar