Krężelok

...i coraz więcej odpowiedzi.

Serialu pt. "Kto trenerem kadry A mężczyzn" ciąg dalszy. Wiemy już, że kandytatów zagranicznych nie ma. Ostatni z rokujących kierunków, ukraińsko-kazachski także okazał się nieaktualny. Kto w takim razie poprowadzi główną kadrę męską w biegach narciarskich. Wszystko wskazuje na to, że będzie to Tadeusz Krężelok (na zdjęciu poniżej).

 

Tadeusz Krężelok w ubiegłym roku pełnił funkcję trenera grupy śląsko-beskidzkiej w kadrze młodzieżowej. Po zawirowaniach związanych z obsadą trenerską grupy tatrzańskiej tejże kadry, praktycznie był odpowiedzialny za całość szkolenia młodzieżowki z dwoma wyjątkami Michała Skowrona (trener Mieczysław Skowron) i Agaty Warło (trener Aleksandra Pustołka).

Tadeusz Krężelok jest także trenerem klubowym (MKS Istebna) braci Kamila (najlepszy męski wynik na igrzyskach w Pjongczang) i Dominika Burych. Obecnie jest pełniącym obowiązki trenera kadry A, w grupie treningowej, którą obecnie prowadzi trenuje także Mateusz Haratyk oraz Maciej Staręga.

Wszystko wskazuje na to, że trener Tadeusz będzie ostatnią deską ratunku PZN i zapewne on obejmie funkcję trenera głównego kadry A mężczyzn. Jak ostatecznie zakończy się serial z trenerem kady A dowiemy się po 22 maja, kiedy to wiążące decyzje ma podjąć zarząd Polskiego Związku Narciarskiego.

 

Co z kadrą młodzieżową? Tutaj jest jeszcze ciekawiej. W wywiadzie Tomasza Kalemby na onet.pl prezes PZN Apoloniusz Tajner stwierdził: "Grupy młodzieżowe będzie organizował Janusz Krężelok. Wkrótce badania przejdzie szersza grupa zawodników. Na razie wielu z nich zdaje maturę, ale trener Krężelok jest w stałym kontakcie z ich trenerami klubowymi.."

 

krezelok

 

I tutaj robi się strasznie. Po ubiegłym sezonie i eksperymencie z kilkoma grupami szkoleniowymi w kadrze młodzieżowej postanowiono powrócić do starego systemu i jednego (głównego) trenera tej grupy. Na giełdzie trenerskiej coraz częściej przewija się nazwisko trenera kadry A (jeszcze do niedawna) Janusza Krężeloka (na zjęciu głównym). Źródła zbliżone do PZN są niemal pewne, że to właśnie on obejmie to stanowisko. Janusz Krężelok był już trenerem kady A mężczyzn z kilkoma przerwami (kadencje Ivana Hudaca, Miroslava Petraska) piastował także funkcję trenera kadry młodzieżowej. Jak widać, trener Janusz Krężelok jest bardzo ceniony przez zarząd Polskiego Związku Narciarskiego i wymiennie obsadzany na głównych stanowiskach w kadrach szkoleniowych. Jednak jego współpraca z zawodnikami nie układa się zbyt dobrze, zainteresowani mogą o tym przeczytać w wywiadach udzielanych przez zawodników dla dużych mediów mainstreamowych.

Niepokoi także fakt, że trener Janusz Krężelok jest jednym z niewielu trenerów w Polsce, którzy nie mają doświadczenia w "pracy organicznej" czyli pracy w klubie z dziećmi i młodzieżą. Jego warsztat trenerski tak naprawdę nie został nigdy zweryfikowany, od razu po ukończeniu studiów objął stanowisko trenera w PZN.

 

Dodajmy jeszcze na jakie apanaże mogą liczyć trenerzy kadr szkoleniowych Polskiego Związku Narciarskiego. Ministerstwo Sportu i Tutrystyki (MSiT) przeznacza na miesięczne wynagrodzenia następujące kwoty:

trener Koordynator - do 6500PLN brutto

trener główny        - do 5500 PLN brutto

trener asystent     - do 4800 PLN brutto.

Do tego dochodzą jeszcze diety do 250PLN brutto za dzień tzw. akcji (zgrupowania zagraniczne, zawody).

Oczywiście to nie musi być cała kwota wynagrodzenia, PZN może podwyższyć ja wg własnego uznania z środków własnych (sponsorskich).Trenerzy muszą także spełniac określone kryteria MSiT, min. posiadanie licencji trenerskich odpwoiedniej klasy.

 

 Żałuję, że decydenci Polskiego Związku Narciarskiego nie pochylą się nad innymi kandydatami na szefa kadry młodzieżowej. Są co najmniej trzy nazwiska klubowych trenerów, które mogłyby wyglądać interesująco i które zapewnią progres młodych zawodników.

 

I jeszcze ewentulany skład kadry młodzieżowej grupy męskiej:

- Michał Skowron

- Michał Boreczek - obaj MKS Karkonosze Jelenia Góra

- Wiktor Czaja

- Dawid Damian - obaj KS Jedność Nowy Sącz

Także brani pod uwagę są jeszcze trzej zawodnicy : Maciej Popieluch z KS Jedność Nowy Sącz oraz Jan Żółkiewski i Bartosz Głaz z MULKS Tomaszów Lubelski.

Grupa żeńska kadry młodzieżowej zostanie ustalona po zatwierdzeniu kadry kobiet prowadzonej przez Aleksandra Wirietelnego i Justynę Kowlaczyk.

 

Kuba Cieślar

 

 zdjęcie: pzn.pl