pzn_logo

Znamy już rankingi PZN za sezon 2017/2018, a w nich, w mojej opinii, niejedno zaskoczenie. Czy nowe współczynniki aby na pewno są obiektywne?

 

Rankingi PZN obliczane są dla kategorii od juniora C do seniora indywidualnie oraz klubowo i mają za zadanie wyłaniać najlepszych zawodników i kluby na przestrzeni całego sezonu. Kto okazał się najlepszym narciarzem i narciarką w Polsce minionej zimyzwedług zestawienia?

 

Seniorka: Justyna Kowalczyk, AZS AWF Katowice

Senior: Dominik Bury, MKS Istebna

Juniorka A: Klaudia Kołodziej, LKS Witow Ski Mszana Górna

Junior A: Mateusz Haratyk, NKS Trójwieś Beskidzka

Juniorka B: Eliza Rucka, MKS Istebna

Junior B: Damian Dawid, KS Jedność Nowy Sącz

Juniorka C: Ewa Gazur, NKS Trójwieś Beskidzka

Junior C: Robert Bugara, UKS Regle Kościelisko

 

Najlepsze kluby:

1. LKS Markam Wiśniowa - Osieczany

2. AZS AWF Katowice

3. MKS Istebna

 

RANKING 2018

 

O ile lista zwycięzców może bardzo nie dziwi, to dalsze pozycje w rankingach są często dość kontrowersyjne. Dopiero 7. miejsce w klasyfikacji seniorek zajmuje Ewelina Marcisz, która poza Justyną Kowalczyk i Sylwią Jaśkowiec była najbliżej punktów Pucharu Świata. Natomiast Maciej Staręga, który jako jedyny Polak w tym sezonie punktował w Pucharze Świata, zajął nawet 12. miejsce w sprincie w Seefeld i zdobył najwięcej złotych medali Mistrzostw Polski, został sklasyfikowany dopiero na 8. miejscu w zestawieniu seniorów. "Poszkodowana" czuć się może również Monika Skinder, Mistrzyni Polski i Czech w kategorii seniorek oraz finalistka sprintu mocno obsadzonych juniorskich zawodów FIS w Austrii zajmuje 11. miejsce w rankingu polskich seniorek i 3. w kategorii juniorek B.

 

Dlaczego rankingi wyglądają tak, a nie inaczej? Bardzo mocno promowane są starty w słabo obsadzonych zawodach FIS za granicami naszego kraju, takich jak na przykład Slavic Cup czy FIS Race w Czechach. Dla przykładu, w kategorii seniorów za zwycięstwo w zawodach Slavic Cup zawodnik otrzyma więcej punktów niż za 3. miejsce w zawodach Pucharu Świata. W kategorii juniorów i juniorów młodszych wystarczyło zająć miejsce 15. w  pojedynku z Czechami w ich Mistrzostwach, aby zdobyć więcej punktów niż za 3. miejsce krajowego czempionatu.

 

Arkadiusz Posiadała