mps

Nowy sezon zimowy 2017/18 zapowiada kilka znaczących zmian w kalendarzu imprez w biegach narciarskich oraz w kategoriach wiekowych, które mogą w nich startować. Jest wstępny projekt kalendarza na sezon zimowy 2017/18.

 

Pierwszą zmianą/nowością w kalendarzu na sezon 2017/18 jest rozgrywany od lat cykl biegów pod nazwą Bieg na Igrzyska. W tym sezonie wg informacji usyskanych od władz Polskiego Związku Narciarskiego cykl zawodów będzie organizował sam PZN, a nie jak dotychczas firma ak-pol. Rozmowy w tej sprawie są już prowadzone od kwietnia 2017 i wg. słów Anny Staręgi koordynator biegów narciarskich w PZN - czekamy tylko na podpisanie umowy z Grupą Azoty. Oczywiście będziemy śledzić dalszy rozwój sytuacji, czekamy jeszcze na oficjalne stanowisko firmy ak-pol.

 

Druga nowość to kategorie wiekowe w Biegu Na Igrzyska. Przez parę lat były to zawody dla wszystkich grup startowych PZN poczynając od kategorii senior, aż do kategorii junior E. Od tego sezonu ma to ulec drastycznej zmianie i do klasyfikacji klubowej i indywidulanej będą brane pod uwagę tylko kategorie seniorów, oraz junior A, B i C.

Kategorie D i E mają startować w Ligach Regionalnych i tutaj ponownie oddam głos Annie Starędze: według planu Junior D i młodsi mają startować w Ligach Regionalnych, a tylko w finale BNI planowany jest start tej kategorii. Ligi mają być w takim kształcie jak poprzednio, ale zależy to jeszcze od wielkości finansów, jakie będą na to przeznaczone.

Czekamy w takim razie na szczegóły dotyczące zarówno Biegu na Igrzyska jak też Lig Regionalnych Grupy Azoty.

 

Przejdźmy zatem do samego kalendarza PZN na sezon 2017/18.

Nowością i to nowością zdecydowanie na plus jest rozpoczęcie polskiego sezonu poczatkiem grudnia. Pierwsze inauguracyjne zawody w sezonie planowane są na trasach Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej 9-10 grudnia 2017. Wg zapewnień organizatorów zawody odbędą się na pewno, w przypadku braku naturalnego śniegu Ptaszkowa jest w stanie naśnieżyć trasę sztucznie. Kolejne biegi to rozgrywane miesiąc później pierwsza część Mistrzostw Polski Seniorów rozgrywana na trasach Kubalonki. Mają to być jednocześnie zawody, które wg słów Apoloniusza Tajnera prezesa PZN będą potwierdzeniem formy sportowej i kwalifikacją na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang w Korei.

Kolejne cztery weekendy to już kolejne zawody BNI kolejno w Ustrzykach, Tomaszowie Lubelskim, Wiśle i Zakopanem.

Luty będzie przynajmnie dla seniorów miesiącem wolnym od startów krajowych, jednak młodsze kategorie wiekowe rozegrają w tym czasie swoje krajowe imprezy.

Mistrzostwa Polski Młodzików i Uczniowskich Klubów Sportowych odbędą się na trasie Siwej Doliny w Tomaszowie Lubelskim od 16 lutego 2018. Parę dni później na trasach Ustjanowej (od 20 lutego) rozpoczną walkę o medale Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polki Juniorów kategorie wiekowe junior B ('01'00) i A ('99'98).

Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej tradycyjnie już zostaną rozegrane na trasach ON Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej w dniach 2-4 marca.

Tydzień później w Jakuszycach zostanie rozegrany finał Biegu Na Igrzyska, a ostatnimi zawodami krajowymi PZN w sezonie będzie druga część Mistrzostw Polski Seniorów także w Jakuszycach od 22 marca 2018.

 

KALENDARZ (WSTĘPNY) PZN NA SEZON 2017/18

 

Można żałować, że pomiędzy inauguracją sezonu w Ptaszkowej a pierwszą częścią MPS na Kubalonce jest prawie miesiąc przerwy jednak tutaj naszych krajowycyh realiów śniegowych nie da się pominąć. Ostatnie lata pokazują niestety, że śnieg w Polsce na większości tras biegowych pokazuje się dopiero końcem grudnia. Na szczęście w grudniu są zaplanowane zawody FIS u naszych sąsiadów Słowaków w Szczyrbskim Plesie i jak pokazują wyniki z poprzednich dwóch lat zawodnicy z Polski stanowią tam większość startujących.

Na razie pozostaje nam czekać na kolejne sztucznie naśnieżane tarsy, na których da się przeprowadzić zawody pod egidą PZN.

 

Kuba Cieślar