pzn logo

Polski Związek Narciarski przeprowadził testy sprawnościowe i wydolnościowe kadydatów do kadry juniorsko młodzieżowej na sezon 2017/2018. Badania zostały przeprowadzone na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Do testów wystypowano osiem kobiet i ośmiu meżczyzn, termin to 19-22 maja.

Ostatecznie do testów przystąpiło łącznie osiemnaście osób.

 

Po przeprowadzonych testach ostatecznie do kadry juniorsko młodzieżowej zakwalifikowano 10 osób, pełny skład znajdziecie TUTAJ.

Same wyniki, a raczej brak szczegółów dotyczących testów w Katowicach wzbudził wiele emocji i czasami nie do końca dyplomatycznych komentarzy. Dlatego też publikujemy wyniki kandydatów w poszczególnych próbach. Należy zaznaczyć, że jedna z zawodniczek (Izabela Marcisz) swój wynik VO2 max ma jeszcze z poprzednich badań, z powodu kontuzji nie brała udziału w katowickich testach.

Nie sposób nie zauważyć, że zawodniczki i zawodnicy przystępujący do testów znajdowali się w różnych okresach przygotowawczych. Grupa maturzystów z konieczności miała ograniczone zajęcia treningowe, niektórzy mieli już za sobą setki kilometrów na rowerze lub długie wybiegania w górach. Porównać poszczególne wyniki w grupach jest nie lada wyzwaniem, nie można tego zrobić w sytuacji kiedy najmłodszego testowanego zawodnika od najstarszego dzieli 4 lub 5 lat.

 

Nie sposób pominąć oczywiście obsady trenerskiej poszczególnych grup szkoleniowych kadry młodzieżowo - juniorskiej. Z planowanych czterech trenerów faktycznie zatrudnionych jest dwóch czyli Alekandra Pustołka i Mieczysław Skowron. Grupa Tatrzańska kadry młodzieżowej nadal nie ma trenera, typowany na to stanowisko Marcin Rzeszótko z zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego nie przyjął oferowanego stanowiska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że trudno byłoby mu pogodzić pracę w szkole i w kadrze. Kto będzie trenerem na dziś nie jest jasne, podobno rozmowy gabinetowe trwają.

Trener Tadeusz Krężelok odpowiedzialny razem z Aleksandrą Pustołką za grupę Śląsko-Beskidzką jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji dotyczącej swojej pracy z kadrą.

Jak widać reforma kadry młodzieżowo - juniorskiej na razie nie działa, miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie system się dotrze, a kadra/kadry rozpoczną cykl przygotowawczy do sezonu.

 

Poniżej wyniki testów z Katowic:

 

testy

 

 

testy

 

 

 

kace

 

wyniki otrzymaliśmy od trener koordynator biegów narciarskich w PZN Anny Staręgi