pzn logo

Pod koniec maja 2017 na terenie katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego zostały przeprowadzone testy sprawnościowe dla zawodników kandydujących do kadry MIX (młodzieżowo - juniorskiej) PZN w biegach narciarskich. W testach wzięło udział 9 zawodniczek i 9 zawodników.

 

Do składu przewidzianego do wzięcia udziału w testach, który publikowaliśmy TUTAJ, dołączono jeszcze dwójkę zawodników, Katarzynę Stokfisz z AZS AWF Katowice i Dawida Damiana z KS Jedność Nowy Sącz.

Uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach:

  - bieg na 1500 metrów (na bieżni)

  - bieg na 60 metrów

  - ośmioskok

  - podciąganie na drążku (do maksimum)

  - brzuszki ( na czas 30 sekund).

 

Ponieważ nie możemy publikować wyników poszczególnych zawodników napiszemy tylko o najlepszych i najgorszych wynikach osiągnietych przez testowanych zawodnikach.

Na 1500 metrów mężczyzn najlepszy czas wyniósł 4,34 minuty, najgorszy to 5,07. Dla porównnia dodam, że jak wynika z tabel Polskiego Związku Lekkoatletyki czas 4,35 to piąta klasa sportowa. Wśród pań biegająych na tym dystansie rozpietość czasów kształtuje sie pomiędzy 5,11 a 6,29 minuty. Ponownie posługując sie tabelami PZLA to czas 5:10 minuty to lekkoatletyczna klasa czwarta.

 

Wyniki na 60 metrów u panów oscylowały pomiędzy 7,77 sekundy, a 9,14. U pań 8,28 i 9,35 sekundy.

Maksymalna ilość podciągnieć na drążku wyniosła 22 u panów i 15 u pań. Tutaj muszę dodać, że rekordzistka z 15 podciągnięciami ma szósty wynik wśród panów. 13 i 4 to minimalne próby odpowiednio u panów i pań.

Brzuszki - ten test obejmował maksymalną ilość powtórzeń w czasie 30 sekund. Wyniki panów to rozdział pomiedzy 26 i 34 powtórzeń, panie w tej próbie nieznacznie uległy swoim kolegom z wynikami 26-33.

 

W trakcie testów obliczano także VO2max, czyli maksymalny pobór tlenu.

Tutaj rozpietość jest duża, a niektóre wyniki prawie porównywalne z wynikami najlpeszych polskich amatorów biegających na nartach.

Panowie to od 57 do 77 VO2max, panie od 48-62.

 

Mam nadzieję, że czytelnicy skipola będa mogli porównać wyniki naszych nadziei w biegach narciarskich z swoimi własnymi i wyciągnąć wnioski. Miłej zabawy w porównywaniu.

 

KaCe