PZN

Ranking Polskiego Związku Narciarskiego za sezon 2015/2016 wygrali Justyna Kowalczyk z AZS AWF Katowice i Maciej Staręga z UKS Rawa Siedlce. Łacznie w kategoriach wiekowych senior/ka ('95+), junior/ka A ('96'97), junior/ka B ('98'99) oraz junior/ka C ('00'01) sklasyfikowano 264 zawodniczek i zawodników.

 

SENIORKA

W tej kategorii niezmiennie od lat wygrywa Justyna Kowalczyk i mamy nadzieję, że jeszcze parę lat tak zostanie. Druga lokata dla Martyny Galewicz, która w tym sezonie udowodniła, że miejsce w kadrze A jej sie po prostu należy. Także do kadry A ( z kadry młodzieżowej) awansowała Urszula Łętocha z LKS Wiśniowa Osieczany, któa zajęła trzecią lokatę w rankingu. Bez przydziału kadrowego została kolejna zawodniczka klasyfikacji Marcela Marcisz z MKS Halicz Ustrzyki Dolne od lat dobijająca się do kadry. Dlaczego zawodniczka nie dostała swojej szansy nikt nie wie. Piąte miejsce to nominalna juniorka B Klaudia Kołodziej z LKS Witów Mszana Górna nasza reprezentantka na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich Lillehammer 2016, szóste zawodniczka kadry A Agata Warło z NKS Trójwieś Beskidzka, która przez cały sezon na przemian startowała lub na starty nie miała wymaganej zgody lekarskiej. Ot taka nasza siermiężna rzeczywistość. Nominalne kadrowiczki Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz borykały się z problemami zdrowotnymi . Jaśkowiec to lokata z numerem 12, Sylwia startowała tylko na Mistrzostwach Polski Seniorów na koniec sezonu w Jakuszycach. Ewelina Marcisz nie startowała w ogóle. Zresztą obie zawodniczki, które są w kadrze na nadchodzący sezon nie sa jeszcze w pełni zdrowe. Podobnie wygląda sytuacja z zawodniczką kadry młodzieżowej Dominiką Bielecką z MKS Wodzisław Śląski, któa także nie startowała w tym sezonie.

W tej kategorii sklasyfikowano 44 zawodniczki, ale uwaga, rocznikowych seniorek mamy tylko 13, reszta to zawodniczki młodszych kategorii.

 

SENIOR

Zwycięstwo w tej grupie Macieja Staręgi z UKS Rawa Siedlce nie może nikogo dziwić. Niespodzianką jest z pewnością drugi w rankingu w tej kategorii Andrzej Pradziad z UKS Regle Kościelisko. Andrzej także nie będący w żadnej grupie szkoleniowej PZN walczy z rywalami i ...wiatrakami. Drugi w rankingu polski senior nie może znaleźć uznania w oczach decydentów PZN, tym bardziej dziwne, że za nim są wszyscy polscy kadrowicze.  Trzecia lokata dla Jana Antolca z LKS Poroniec Poronin. Kolejne dwie lokaty to bracia Bury, Domink i Kamil z MKS Istebna. Dominik legitymujący się drugimi po Maćku Starędze FIS-punktami to nadzieja na przyszłość polskich biegów narciarskich. Szósta lokata dla kolejnego kadrowicza z grupy A Pawła Klisza z UKS Rawa Siedlce. Siódma lokata to zawodnik kadry młodzieżowej Mateusz Chowaniak w UKS Regle Kościelisko. Dwie natępne to Dawid Bril z AZS AWF Katowice i Jakub Twardowski z AZS Zakopane. Pierwszą dziesiątkę zamyka zawodnik kadry młodzieżowej Bartłomiej Rucki z NKS Trójwieś Beskidzka, który zostaje w kadrze na następny sezon. Tylko Pradziada szkoda...

Sklasyfikowano 58 zawodników w tym 37 seniorów.

 

JUNIORKA A ('96'97)

To najmniej liczna kategoria wiekowa w rankingu PZN. Sklasyfikowano w niej 12 zawodniczek, a pamietajmy, że panie z tej grupy powinny być bezpośrednim zapleczem starszych grup szkoleniowych i następczyniami obecnie startujących seniorek. Ranking wygrała Justyna Pradziad z UKS Regle Kościelisko. Tutaj także jak w przypadku brata Justyny Andrzeja mamy przedziwną sytuację, zawodniczka nie była, nie jest i nie będzie (w następnym sezonie) szkolona w kadrach PZN. Dlaczego? Ponownie powtórzę nikt nie wie, a były czasy, że najlepsza juniorka A rankingu automatycznie awansowała do kadry młodzieżowej.

Druga lokata dla Katarzyny Stokfisz z MULKS Tomaszów Lubelski, trzecia dla Agaty Warło z NKS Trójwieś Beskidzka, jedynej kadrowiczki w tej kategorii.

 

JUNIOR A ('96'97)

Zwycięstwo Dominika Burego z MKS Istebna to żadna niespodzianka, w końcu "Dolo" to numer dwa naszych biegów narciarskich. Drugie miejsce i awans do kadry młodzieżowej to Kacper Antolec z LKS Poroniec Poronin, trzecia lokata dla Wojciecha Fojcika z NKS Trójwieś Beskidzka. W tej grupie sklasyfikowano 26 zawodników, jednak conajmniej jedna trzecia z nich ma z nartami przypadkowy kontakt, tzn startują raz, dwa razy w sezonie w zawodach typu Mistrzostw Polski Juniorów, które przynoszą klubom najwięcej punktów za którymi "idą" pieniądze. Recepta jest prosta, stawiamy na narty zawodnika, który zakończył karierę, jeżeli nie będzie ostatni, punkty na pewno zdobędzie.

 

JUNIORKA B ('98'99)

Ranking wygrała zawodniczka MKS Karkonosze Sporty Zimowe Kamila Boczkowska trenujaca w SMS Karpacz. Zwycięstwo dało jej awans do kadry juniorsko-młodzieżowej. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Kobielusz z MKS Istebna zawodniczka urodzona w roku 2000, czyli zgodnie z grupami wiekowymi juniorka C. Jednak w jej przypadku na prośbę klubu zawodniczkę przeniesiono do wyższej kategorii wiekowej, jak widać słusznie. Trzecie miejsce dla Klaudii Kołodziej z LKS Witów Mszana Górna. Czwarta lokata to Emilia Nawara z UKS Regle Kościelisko, dwie następne lokaty to zawodniczki LKS Wiśniowa Osieczany Iwona Piekarz i Weronika Kaleta. Ciekawostką jest to, że zawodniczki trenują w różnych szkołach mistrzostwa sportowego, Piekarz w Karpaczu, Kaleta w Zakopanem co zresztą nie przeszkodziło im w wygraniu team sprintów na OOM Dolny Śląsk 2016.

Sklasyfikowano 35 zawodniczek.

 

JUNIOR B ('98'99)

Najlepszym w tej kategorii okazał się Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka, uczestnik Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Lillehammer 2016 w Norwegii. Dlaczego jako zwycięzca rankingu nie awansował do kadry niestety nie wiemy, możemy sie tylko domyślać, że veto w tym przypadku postawiła szkoła lub klub. Druga lokata dla Mikołaja Michałka z MKS Istebna, trzecia dla Michała Skowrona z MKS Karkonosze Sporty Zimowe.

W grupie sklasyfikowano 40 zawodników, jednak pamiętajmy, że część z nich to biathloniści posiadający także licencje PZN.

 

JUNIORKA C ('00'01)

Monika Skinder zwyciężczyni tej kategorii z MULKS Tomaszów Lubelski to zawodniczka, która zajęłą drugie miejsce w sprincie w FIS-owskich zawodach z seniorkami! Dodajmy jeszcze, że jest młodszym rocznikiem w tej kategorii. Drugie miejsce zajęła Eliza Rucka z MKS Istebna, trzecie Izabela Marcisz z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. W tej kategorii sklasyfikowano 51 zawodniczek.

 

JUNIOR C ('00'01)

W tej grupie sezon zdominował zawodnik KS Jedność Nowy Sącz Damian Dawid. Drugie miejsce dla Jakuba Plinty z LKS Klimczok Bystra, trzecie dla Michała Boreczka z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra. Czasy keidy w tej kategorii punkty zdobywało ponad 100 zawodników minęły bezpowrotnie. Po sezonie juniorów C sklasyfikowano dokładnie 50 ! Mało, za mało.

 

RANKING INDYWIDUALNY PZN za sezon 2015/2016

 

Ranking PZN to także klasyfikacja klubów oraz klasyfikacja Okręgowych Związków Narciarskich (OZN).

Zwycięstwo w klasyfikacji OZN należy do Śląsko Beskidzkiego Okręgowego ZN, któego zawodniczki i zawodnicy zdobyli łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych 2786 punktów. Druga lokata dla Tatrzańskiego Związku Narciarskiego (2584 pkt), trzeci okręg w Polsce to Warszawski OZN z łaczną zdobyczą 1017 "oczek". Punkty zdobywali zawodnicy dziewięciu Okręgowych Związków Narciarskich.

Najlepszym polskim klubem w biegach narciarskich jest po tym sezonie klub UKS Rawa Siedlce (warszawski OZN) z zdobyczą 1016,5 punktów. Druga i trzecia lokata dla klubów ŚBZN MKS Istebna i NKS Trójwieś Beskidzka. Łącznie sklasyfikowano 39 klubów biegów narciarskich.

 

RANKING PZN 2015/2016 KLUBY I OKRĘGI

 

KaCe/ redakcja

 

p.s Ranking PZN nie był jeszcze oficjalnie publikowany przez PZN. Został zatwierdzony na posezonowej komisji biegów PZN w Szczyrku. Ubolewamy, że nasza redakcja, która prowadziła ranking w kategoriach B i C nie otrzymała zaproszenia na komisję biegów, że nie otrzymaliśmy rankingu od PZN, że musieliśmy dotrzeć do niego poprzez osoby trzecie. Powtórzymy raz jeszcze, taka nasza siermiężna rzeczywistość.