Późno, bo późno, ale nadeszła pora na statystyczne podsumowanie minionego sezonu w kombinacji norweskiej, które tradycyjnie przygotował i opracował Rafał Snoch. Oczywiście głównie skupimy się na ocenie reprezentantów Polski, ale nie zabraknie także analiz dotyczących najlepszych zawodników na świecie.


Już od kilku sezonów wszelkie nasze wnioski wysnuwamy na podstawie Rankingu Wynikowego, w którym nie liczy się miejsce, a liczą się straty poniesione na skoczni i na trasie, ale to już tłumaczyłem dwucyfrową liczbę razy, a szczegóły znajdziecie sobie np. TUTAJ.

W łączonym Rankingu Wynikowym (PŚ+PK) najlepszy okazał się zwycięzca Pucharu Świata, a więc Eric Frenzel (923 pkt), który o siedem punktów wyprzedził Akito Watabe, a o czternaście Jasona Lamy Chappuis. W stosunku do realnej klasyfikacji Pucharu Świata Japończyk i Niemiec zamienili się miejscami, ale to już tradycja, że równy i stabilny Watabe zawsze dobrze przędzie w naszych zestawieniach. Najlepszym zawodnikiem, który startował tylko w PK, jest Adam Cieślar, który plasuje się na 62. miejscu. Jest więc także najlepszym Polakiem poprzedniego sezonu.

NAJLEPSZY ZAWODNIK (PŚ+PK)

Najlepszym skoczkiem został oczywiście Haavard Klemetsen (484 pkt), który o czternaście punktów wyprzedził Yoshito Watabe, a o dziewiętnaście Erica Frenzela. Norweg w poprzednim sezonie na skoczni nie miał sobie równych i ranking jasno to pokazuje. Najlepszym polskim skoczkiem okazał się Andrzej Gąsienica, który został sklasyfikowany na 57. miejscu. Spoza Pucharu Świata najlepiej spisał się Wilfried Cailleau (60. miejsce).

NAJLEPSZY SKOCZEK (PŚ+PK)

Bezapelacyjnie najlepszym biegaczem został Taylor Fletcher (494 pkt), który o dwanaście punktów pokonał Mikko Koksliena, a o 22 oczka wyprzedził Bjoerna Kircheisena. Amerykanin zdecydowanie zdominował drugą część dwuboju. Najlepszym zawodnikiem spoza Pucharu Świata okazał się młodziutki Paul Gerstgraser, który zajął 33. miejsce. Austriacki junior biega fantastycznie, ale ma problem z przeskakiwaniem buli nawet na konkursach Pucharu Kontynentalnego. Najlepszym Polakiem okazał się Adam Cieślar, który zajął 53. miejsce.

NAJLEPSZY BIEGACZ (PŚ+PK)

Jako ciekawostkę można dodać, że jedynym zawodnikiem, który znalazł się w dziesiątce rankingu skokowego i biegowego był Jason Lamy Chappuis - dwukrotnie dziewiąty.

W Rankingu Wszechczasów 2013 w dalszym ciągu prowadzi oczywiście Hannu Manninen, przed Felixem Gottwaldem i Ronnym Ackermannem. Największy awans, bo aż o 195 pozycji, zanotował Marjan Jelenko, który obecnie jest 189. Najlepszym nowym w zestawieniu zawodnikiem jest Mario Seidl. Austriak plasuje się na 209. miejscu.

RANKING WSZECHCZASÓW 2013

Pora teraz przejść do szczegółowej analizy występów Polaków. Całościowo nasza drużyna znacznie się poprawiła. Jest to jednak zasługa tylko i wyłącznie dużego postępu w biegu, a za tą specjalność odpowiada nowy szkoleniowiec, a więc Jan Klimko. Słowak wcześniej był bowiem trenerem biegowym i trudno od niego wymagać cudów na skoczni. Za pierwszą część dwuboju w dalszym ciągu odpowiadał i odpowiada wszystkim dobrze znany Jakub Michalczuk, pomimo że z powodzeniem mogłoby go zastąpić wielu polskich i zagranicznych trenerów. Siostrzeniec Apoloniusza Tajnera cieszy się jednak dużym zaufaniem swojej rodziny. W tej specjalności zawodnicy w większości zanotowali spory regres. Poprawił się Andrzej Gąsienica, który często chwalił sobie współpracę z Mariuszem Chrapkiem i poprawił się trenujący poza kadrą Mateusz Wantulok. Reszta skakał gorzej niż sezon wcześniej, pomimo że już wtedy nie wyglądało to dobrze. W biegu poprawili się wszyscy, a postęp szczególnie Gąsienicy, a także Cieślara był olbrzymi. Warto jednak zwrócić uwagę, że juniorska część kadry miała problem nie tylko ze skakaniem, ale także z biegiem i po poprzednim sezonie w kadrze nastąpiła duża rotacja wśród młodych zawodników. W ramach wyjaśnienia należy dodać, że Poland to średnia całego kraju, a robocza nazwa "Pochwała-Gąsienica Team", to po prostu średnia tych pięciu zawodników (od Pochwały do Gąsienicy), których można porównać z poprzednim sezonem.

PORÓWNANIE RANKINGU WYNIKOWEGO POLAKÓW (2011/2012 VS 2012/2013)

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć archiwalne rankingi Rafała Snocha, to zapraszamy TUTAJ.

Konrad Rakowski&Rafał Snoch