Dwa dni temu powitaliśmy 2013 rok. Czas więc na podsumowanie rywalizacji kombinatorów norweskich w Pucharze Świata w roku kalendarzowym 2012. Kto spisywał się najlepiej w zawodach, kto był najlepszym skoczkiem, a kto królował na trasach biegowych? Warto wspomnieć, że w żadnej z przygotowanych przeze mnie klasyfikacji nie znalazło się ani jedno miejsce dla żadnego z reprezentantów Polski.

W roku 2012 rozegrano 20 zawodów zaliczanych do Pucharu Świata w dwóch sezonach – 2011/2012 i 2012/2013. Najwięcej punktów (według punktacji FIS) zdobył Jason Lamy Chappuis. Najwięcej zwycięstw w zawodach odnieśli Mikko Kokslien i Akito Watabe – obydwaj zanotowali po cztery triumfy. Na podium najczęściej stawał Kokslien, bo dziesięciokrotnie. W klasyfikacji, w której odnotowywałem tylko ośmiu najlepszych zawodników danych zawodów (punktacja: 1. miejsce – 10 punktów; 2-8; 3-6; 4-5; 5-4; 6-3; 7-2; 8-1) zwyciężył Jason Lamy Chappuis.

KLASYFIKACJE OGÓLNE

W konkursach skoków do kombinacji najwięcej punktów zdobył Haavard Klemetsen (według punktacji FIS). Konkursy skoków do kombinacji najczęściej wygrywali Haavard Klemetsen i Akito Watabe – Norweg i Japończyk triumfowali po pięć razy. Na wirtualnym podium najczęściej stawał Bernhard Gruber, bo dziesięciokrotnie znajdywał się w pierwszej trójce. W „mojej" klasyfikacji, którą opisywałem wyżej, również zwyciężył Haavard Klemetsen.

Na średnich skoczniach najlepszym zawodnikiem roku 2012 był Haavard Klemetsen, natomiast na dużych obiektach najwięcej punktów zgromadził Akito Watabe.

KLASYFIKACJE SKOKÓW DO KOMBINACJI

W klasyfikacji biegów z gigantyczną przewagą wygrał Mikko Kokslien. Najwięcej razy notował też najlepszy czas na trasie biegu, bo aż dziesięciokrotnie. Norweg znajdywał się również trzynastokrotnie wśród trzech najlepszych biegaczy zawodów, co daje mu największą liczbę podiów wśród całej stawki zawodników. Oczywiście w „mojej" klasyfikacji triumfował ten sam zawodnik, który zwyciężył we wszystkich wcześniej wymienionych przeze mnie klasyfikacjach biegowych.

KLASYFIKACJE BIEGÓW DO KOMBINACJI

W roku 2012 w ramach Pucharu Świata odbyło się 18 zawodów w formule Gundersena. Najwięcej punktów zdobył w nich Mikko Kokslien. W klasyfikacji zawodów Penalty Race, które odbyły się tylko dwukrotnie, zwyciężył Jason Lamy Chappuis.

"MAŁE KRYSZTAŁOWE KULE" - KLASYFIKACJE GUNDERSENA I PENALTY RACE

Stworzyłem też ranking mieszany, oparty na klasyfikacjach generalnych skoków i biegów. Wyniki z obydwu tych klasyfikacji podzieliłem przez 2. W tym rankingu zwyciężył Mikko Kokslien.

RANKING MIESZANY

Za pomoc przy tworzeniu zestawień dziękuję Rafałowi Snochowi, który obliczył faktyczne czasy zawodników w biegach do kombinacji odbywających się w formule Penalty Race.

Andrzej Grabowski