Fuzja kombinacjanorweska.dbv.pl ze skipolem od początku zakładała przeniesienie wszystkich kombinacyjnych działów. Powoli, ale systematycznie staramy się uporać z tym problemem. Pora więc napisać co nieco o jednym z naszych największych atutów, czyli o statystykach Rafała Snocha. Jest o czym pisać!


Kibic zimowego dwuboju mieszkający jeszcze nie tak dawno kilkaset kilometrów od polskich gór opracował multum unikatowych statystyk, o których najstarsi górale nawet nie śnili. Dla mnie największą perełką jest łączony ranking wynikowy. Po wielu wyliczeniach i analizach Rafał Snoch zdołał dzięki temu rankingowi połączyć Puchar Świata i Puchar Kontynentalny. Zwycięzca konkurs skoków oraz zwycięzca biegu w Pucharze Świata otrzymują 500 punktów w danej specjalności. Łącznie za zawody można więc dostać 1000 punktów. Zarówno w biegu jak i na skoczni za każdą sekundę straty zawodnikowi zostaje odjęty jeden punkt. Innymi słowy, jeśli ktoś stracił minutę w samym biegu, to zostaje mu odjęte 60 punktów, a jeśli stracił minutę na skoczni (czyli 15 punktów) to także zostaje mu odjęte 60 punktów w rankingu. DNF, DNS i LAP nie są liczone w klasyfikacji biegu, zatem wynik nie jest zaniżany, ale pierwsza część dwuboju liczy się do klasyfikacji skokowej. Na koniec wyliczana jest nie suma, a średnia wszystkich startów. Po wielu analizach (porównywanie wyników z trzech ostatnich lat) autor zestawienia postanowił, że za zwycięstwo w PK będą maksymalnie 884 punkty (442 za każdą specjalność), a reszta zasad będzie się pokrywać z tymi z Pucharu Świata. Tym samym będzie można sklasyfikować zawodników, którzy mieli po kilka startów w PK i PŚ i po zsumowaniu ich spełniają limit wyznaczony przez autora zestawienia. W poprzednim sezonie zwycięzcami zostali Akito Watabe (ranking ogólny), Tino Edelmann (skoki) oraz Mikko Kokslien (bieg). Tomasz Pochwała w rankingu ogólnym był 85.

NAJLEPSZY ZAWODNIK 2011/2012 (PŚ+PK)
NAJLEPSZY SKOCZEK 2011/2012 (PŚ+PK)
NAJLEPSZY BIEGACZ 2011/2012 (PŚ+PK)

Godny odnotowania jest także Ranking Wszechczasów, który obejmuje wszystkie edycje Pucharu Świata począwszy od 1984 roku. Zasady zestawienia są następujące. Przyjęta w rankingu punktacja, jest identyczna z FISowską (1.-100, 2.- 80 ... 30. - 1). Jako, że w początkowych sezonach zawodów nie było zbyt wiele (po 7-8) to sumowanie punktów nie byłoby sprawiedliwe, dlatego suma punktów uzyskana w danym sezonie jest dzielona przez liczbę zawodów. Następnie wszystkie zdobycze w kolejnych sezonach zostały zsumowane i w ten sposób powstał Ranking Wszechczasów. Wynik podawany jest z dokładnością do 0,001pkt. Liderem zestawienia jest oczywiście Hannu Manninen. 90. jest Stanisław Ustupski, 92. Tadeusz Bafia, a 123. Jan Klimko.

PEŁNY RANKING WSZECHCZASÓW 2012

Ciekawy jest także ranking na najwszechstronniejszego zawodnika obejmujący wszystkich kombinatorów, którzy wygrali w swojej karierze zarówno bieg jak i konkurs skoków. Jest ich szesnastu, a liderem jest (uwaga niespodzianka!)... Hannu Manninen ;)

NAJWSZECHSTRONNIEJSZY ZAWODNIK w HISTORII

Rafał Snoch zaprezentował także ciekawe porównanie pomiędzy Jasonem Lamy Chappuisem, a Akito Watabe. Ranking wynikowy pokazał, że na przestrzeni całego sezonu Akito Watabe był szybszy od Lamy Chappuisa o ponad pięć minut! Watabe ma też o wiele mniejszą sumę miejsc w poszczególnych konkursach (140 do 165) i jedyna kategoria w której Japończyk przegrywa, to punkty Pucharu Świata. Taki los.

PORÓWNANIE MIEJSC, PUNKTÓW I CZASU

Nasz statystyk stworzył także SNOCHRAKING, który łączy dwa ostatnie sezony i nadaje odpowiednią wagę Igrzyskom Olimpijskim, Mistrzostwom Świata, Pucharowi Świata, Pucharowi Kontynentalnemu i Mistrzostwom Świata Juniorów. W tym zestawieniu prowadzi Jason Lamy Chappuis.

SNOCHRANKING 2012

To tylko tyle, jeśli chodzi o najciekawsze rankingi. W dziale STATYSTYKI na podstronie kombinacyjnej znajdziecie ich o wiele więcej, a można by o nich pisać o pisać. Niedługo zostaną opublikowane zasady wszystkich rankingów w jednym pliku PDF.

Konrad Rakowski