ranking skipola

Ranking Skipola czyli ranking biegów narciarskich w Polsce pod względem ilości zawodników którzy dotarli do mety. Tradycyjnie czołowe miejsca zajmują biegi Festiwalu Bieg Piastów na czele z biegiem głównym na dystansie 54 km, który ukończyło 1426 osób.

 

W sumie sklasyfikowaliśmy 78 biegów tak dla zawodników jak i amatorów. Tradycyjnie bezkonkurencyjny okazał się Festiwal Narciarstwa Biegowego - Bieg Piastów zajął pierwsze sześć miejsc naszego rankingu, kolejno bieg główny czyli klasyczna 50-tka, dalej 25 km klasykiem, następnie 12,5 i 9 także klasykiem. Piąta lokata to pierwszy bieg stylem dowolnym czyli niedzielny bieg na 25 kilometrów łyżwą, jak widać klasyk jest ciągle popularniejszy w naszym kraju. Wreszcie Rodzinna Dziesiątka, którą ukończyło 318 osób.

 

Dominacja Biegu Piastów była oczywiście jasna, jednak tuż za podium miały szansę zmieścić się inne biegi jak np. Bieg Podhalański, który w ubiegłym roku ukończyło prawie 600 uczestników. Jednak Podhalański, podobnie jak inne duże polskie biegi: Lotników, Popradzki, Jaćwingów czy Hetmański nie odbyły się z powodu braku śniegu. Memoriał Bodzka także się nie odbył, jednak tutaj przeszkodą nie był śnieg tylko zawirowania nazwijmy je polityczne.

 

Szkoda Biegu Gwarków, który od kilku lat regularnie podupada, w Wałbrzychu zmienił się klimat, nikt do końca nie jest zainteresowany przeprowadzeniem tej jednej z najstarszych imprez na biegówkach w Polsce. Zresztą wystarczy wziąć przykład z najstarszego biegu narciarskiego w Polsce, czyli Biegu o Istebniański Bruclik. W tym roku odbył się po raz 41., a organizatorzy trasę usypali praktycznie ręcznie.

 

Co dalej po Biegu Piastów w rankingu, Małopolska Liga SZS o Puchar ON Kotelnica Białczańska/LRG Azoty i Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, czyli zawody na Kirach w Kościelisku i Białka Tatrzańska, która ratuje biegi w Małopolsce. Zakopane, które ma trasy biegowe zdołało w tym roku przeprowadzić jeden bieg Pucharu Grupy Azoty, drugi odwołano z powodu huraganowego wiatru. W Zakopanem, jeżeli chodzi o trasy biegów już nie ma. Pierwsza dwudziestka rankingu to z wyjątkiem Biegu Piastów same zawody dla biegaczy PRO. Jak widać u nas jest inaczej niż w pozostałych krajach Europy, gdzie nie ma chyba biegu masowego, w którym startuje mniej uczestników niż w zawodach skierowanych tylko do zawodowców, ale cóż taka specyfika naszych biegów narciarskich.

 

Kolejne biegi narciarskie masowe po Biegu Piastów (w rankingu to już trzecia dziesiątka) to Enervit Classic na 15km oraz najnowszy i najdłuższy bieg w Polsce czyli Ultrabiel 2016.

 

RANKING SKIPOLA 2015/2016

 

Przypominamy, żeby bieg zaistniał w Rankingu Skipola musi spełnić dwa warunki:

1. przesłać na adres redakcja@skipol.pl, zapowiedź/komunikat o zawodach

2. przesłać na w/w adres oficjalne wyniki.

 

red