ranking skipola

Czwarty ranking skipola czyli ranking biegów narciarskich w Polsce pod względem ilości zawodników którzy dotarli do mety. Wszystkie czołowe miejsca zajmują biegi Festiwalu Bieg Piastów na czele z biegiem głównym na dystansie 54 km, który ukończyło 1426 osób.

 

Festiwal Narciarstwa Biegowego Bieg Piastów zajął pierwsze sześć miejsc naszego rankingu, kolejno klasyczna 50-tka, klasyczna 25-tka, następnie 12,5 i 9 także klasykiem. Piąta lokata to pierwszy bieg stylem dowolnym czyli dystans 25 kilometrów łyżwą, jak widać klasyk jest ciągle popularniejszy w naszym kraju. Wreszcie Rodzinna Dziesiątka, którą ukończyło 318 osób.

Dominacja Biegu Piastów była oczywiście jasna, jednak tuż za podium miały szansę zmieścić się inne biegi jak np Bieg Podhalański, który w ubiegłym roku ukończyło prawie 600 uczestników. Jednak Podhalański, podobnie jak inne duże polskie biegi: Lotników, Popradzki, Jaćwingów czy Hetmański nie odbyły się z powodu braku śniegu. Memoriał Bodzka także się nie odbył, jednak tutaj przeszkodą nie był śnieg tylko zawirowania nazwijmy je polityczne.

Szkoda Biegu Gwarków, który od kilku lat regularnie podupada, w Wałbrzychu zmienił się klimat, nikt do końca nie jest zainteresowany przeprowadzeniem tej jednej z najstarszych imprez na biegówkach w Polsce. Zresztą wystarczy wziąć przykład z najstarszego biegu narciarskiego w Polsce, czyli Biegu o Istebniański Bruclik. W tym roku odbył się po raz 41, a organizatorzy trasę usypali praktycznie ręcznie.

 

Co dalej po Biegu Piastów w rankingu, dalej Małopolska Liga SZS o Puchar ON Kotelnica Białczańska/LRG Azoty i Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, czyli zawody na Kirach w Kościelisku i Białka Tatrzańska, która ratuje biegi w Małopolsce. Zakopane, które ma trasy biegowe zdołało w tym roku przeprowadzić jeden bieg Pucharu Grupy Azoty, drugi odwołano z powodu huraganowego wiatru. W Zakopanem, jeżeli chodzi o trasy biegów już nie ma. Pierwsza dwudziestka rankingu to z wyjątkiem Biegu Piastów same zawody dla biegaczy PRO. Jak widać u nas jest inaczej niż w pozostałych krajach Europy, gdzie nie ma chyba biegu masowego, w którym startuje mniej uczestników niż w zawodach skierowanych tylko do zawodowców, ale cóż taka specyfika naszych biegów narciarskich.

Kolejne biegi narciarskie masowe po Biegu Piastów ( w rankingu to już trzecia dziesiątka) to Enervit Classisc na 15km oraz najnowszy i najdłuższy bieg w Polsce czyli Ultrabiel 2016.

Dotychczas rozegrano 72 biegi narciarskie w kraju, wiemy jednak, że to jeszcze nie koniec, co jeszcze w planie możecie zobaczyć w naszej Panoramie Biegów Narciarskich TUTAJ.

Szczegółowy ranking skipola poniżej:

RANKING SKIPOLA 4/2016

 

Przypomnijmy, żeby bieg zaistniał w Rankingu Skipola musi spełnić dwa warunki:

1. przesłać na adres redakcja@skipol.pl, zapowiedź/komunikat o zawodach

2. przesłać na w/w adres oficjalne wyniki.

 

kace