vexa

Dziewięć biegów, w czterech różnych regionach Polski rozpoczynając od ostatniego weekendu lipca i kończąc w pierwszy weekend października, w tym biegi pod górę, a nawet bieg na dystansie 200 m i KO sprinty na 200 m. Tak ma wyglądać cykl Vexa Skiroll Tour w 2021 roku. Znane już są bliższe szczegóły wszystkich zawodów.

 

W 2021 roku zawodnicy biorący udział w cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour mają przed sobą cztery weekendy rywalizacji - dwa na Dolnym Śląsku i dwa w Małopolsce. W zasadach cyklu pojawia się trochę nowości, w tym trzy zupełnie nowe biegi plus jeden na całkowicie zmienionej trasie. Od bieżącego sezonu współzawodnictwo odbywać się będzie wyłącznie na nartorolkach sportowych - techniką klasyczną i dowolną. Pozostaje natomiast wymóg posługiwania się sprzętem na kołach z czarnej gumy. Tak jak w poprzednich czterech latach będą wyznaczani zwycięzcy każdego biegu - w kategoriach open i wiekowych - starty będą także dawać punkty do klasyfikacji generalnej indywidualnej i drużynowej.

 

Kalendarz Vexa Skiroll Tour 2021

24-25 lipca - Góry Sowie / Dolny Śląsk

W te dwa dni na terenie Dzierżoniowa i Pieszyc w Górach Sowich odbędą się aż trzy biegi: typowy bieg pod górę na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m - Uphill Gór Sowich z konkurencją techniką klasyczną i dowolnie, Knock-out sprinty Dzierżoniów parami na 200 m dowolnie oraz bieg dystansowy klasykiem i dowolnie na 25 km - Pętla Sowiogórska - na zupełnie nowej trasie. Wszystkie trzy biegi stanowią Grand Prix Polski 2021 w biegach na nartorolkach.

 

14-15 sierpnia - Góry Bystrzyckie / Dolny Śląsk

W drugi pełny weekend sierpnia zawodnicy spotkają się w gminie Międzylesie na dwóch znanych i lubianych przez wielu biegach pod górę - Kamyk Uphillu na dystansie 4,5 km z przewyższeniem 300 m i Leśnym Uphillu na 7 km z 225 m przewyższenia.

 

4-5 września - Gorce i Beskid Sądecki / Małopolska

W pierwszą sobotę września zawodnicy spotkają się w gminie Ochotnica Dolna w Gorcach - jednej z dwóch najdłuższych wsi w Polsce rywalizując w Ochotnica Uphill na 10 km z przewyższeniem 235 m. Trasa będzie prowadzić po szerokiej lecz krętej drodze z dobrym asfaltem o łagodnie wznoszącym się profilu.

 

W niedzielę rywalizacja przeniesie się do Gabonia w Gminie Stary Sącz odległego od Ochotnicy Dolnej o pół godziny jazdy samochodem. Tu na zawodników czeka legendarny już - najbardziej stromy podbieg asfaltowy w naszym kraju. W Przehyba Uphill zawodnicy pokonają przewyższenie 580 m na dystansie 6,7 km. Bieg ten jest najstarszym polskim uphillem organizowanym nieprzerwanie do tej pory.

 

2-3 października - Podhale Zachodnie / Małopolska

W ramach czwartej tury cyklu zawodników czekają zmagania na dwóch nowych trasach w gminie Czarny Dunajec. Co ciekawe oba wyścigi mają metę w tym samym miejscu - na Bachledówce (955 m n.p.m.), z której rozciągają się przepiękne widoki nie tylko na Tatry, ale też Pieniny, Gorce, czy Babią Górę i Pilsko. Starty będą zlokalizowane w dwóch różnych miejscach i poza ostatnim kilometrem, który jest wspólny dla obu biegów, trasy prowadzą po innych obszarach gminy Czarny Dunajec.

 

W sobotę zawodnicy zmierzą się w Bachledówka Uphill I na dystansie 10 km z przewyższeniem 280 m, w niedzielę odbędzie się finał cyklu - Bachledówka Uphill II na dystansie 9 km z identycznym przewyższeniem 280 m.

 

Trasy obu wyścigów są bardzo zróżnicowane, zawodnicy będą musieli wykazać się wszechstronnością, gdyż do pokonania będą dłuższe odcinki proste, wiele podbiegów, ale też zjazdy.

 

Więcej informacji, także o nowościach w cyklu w piątym sezonie jego trwania, jak też o tym co pozostaje po staremu oraz o planowanym terminie otwarcia zapisów przeczytacie w na stronie Vexa Skiroll Tour.

 

źródło: organizator