sprint mś

Emanuele Becchis i Ulyana Gavrilova zostali bohaterami drugiego dnia nartorolkowych Mistrzostw Świata. Zawody w Ziano di Fiemme przyciągnęły tłumy kibiców.

 

Rozpoczęte o godz. 17. kwalifikacje pokazały mniej więcej układ sił. I biorąc pod uwagę liczbę nacji w czołówkach, nieco ciekawiej było w przypadku kobiet. Z czasem 21.31 s triumfowała w nich Ulyana Gavrilova z Rosji wyprzedzając nieznacznie wczorajszą zwyciężczynię, Szwedkę Linn Soemskar. W męskich eliminacjach pierwsze trzy lokaty zajęli reprezentanci gospodarzy: Emanuele Bechis, Alessio Berlanda i z trzecim czasem Emanuele Sbabo. Pierwszy z panów na przejechanie dwustumetrowej trasy potrzebował 18 sekund i 49 setnych. Wśród juniorów stawce przewodzili: niestartująca wczoraj Olga Letucheva (21.71) oraz Ilia Bezgin (19.13). Warto zaznaczyć, że w gronie 16 startujących seniorek znalazła się m.in. znana z zimowych tras Alena Prochazkova. Uzyskany przez nią czas 22.25 s pozwolił na zajęcie 6. miejsca.

 

Kolejne rundy odbywały się już znanym np. z Turnieju Czterech Skoczni systemem KO, czyli kto z pary docierał na metę szybciej, przechodził dalej. Faza pucharowa na Via Nazionale w Ziano di Fiemme trwała od godziny 20. Przy donośnym dopingu publiczności szczelnie wypełniającej okoliczne chodniki rywalizowano kategoriami po kolei.

 

WIDEO: NAJLEPSZE MOMENTY SPRINTU NA MŚ ROL!

 

W rywalizacji mężczyzn niespodzianek nie było. Trio z Półwyspu Apenińskiego konsekwentnie eliminowało kolejnych rywali i w półfinale zameldowali się w komplecie. Jedynym ich przeciwnikiem został w tej fazie rozgrywek Voronin. Chwilę później wygrał z nim Becchis, a gospodarskie starcie Sbabo i Berlandy padło łupem tego drugiego. Rosjanin mimo to nie poddał się i – cytując organizatorów – w małym finale zdemolował nadzieje Włochów na komplet na podium. Złoto po emocjonującej batalii przypadło Emanuele Bechisowi.

 

Synonimem piątku w Val di Fiemme mogło być też nazwisko Linn Soemskar. Druga zawodniczka kwalifikacji spisywała się świetnie najpierw pewnie awansując do ćwierćfinału, a potem dalej, po pokonaniu Maryi Nedyukhiny – do najlepszej czwórki. A wkrótce i do finału, gdzie czekała na nią – po wygranej nad Kirą Claudi (późniejszą brązową medalistką) – Rosjanka Gavrilova. I kiedy Szwedzi ostrzyli sobie zęby na śnieżynkę z najcenniejszego kruszcu, zwyciężczyni eliminacji pokazała wielką klasę „odstawiając” rywalkę o kilka metrów.

 

Niespodzianki nie było w konkurencji juniorek. A raczej braku konkurencji, bo Olgi Letuchevy nie zatrzymała tego dnia nawet świetnie dysponowana Lisa Bolzan (ITA). W biegu o brąz Norweżka Olsen uznała wyższość innej Rosjanki – Maryi Vladimirovej. Juniorskim mistrzem świata został w Ziano Ilia Bezgin.

 

Organizatorzy nie obyli się jednak bez małych problemów z technologią. Do skutku nie doszła niestety transmisja live w serwisie YouTube. Te być może pojawią się na internetowym kanale Włochów w kolejnych dniach.

 

Sobota w północnych Włoszech upłynie pod znakiem sprintu drużynowego. Zawody na pętli o długości 2,4 km rozpoczną się punktualnie o godz. 14. Areną zmagań ponownie będą ulice Ziano di Fiemme.

 

Wszystkie wyniki MŚ dostępne pod tym linkiem

 

MCh

fot. Facebook/Fiemme 2013