przehyba

18 września 2022 roku w gminie Stary Sącz odbyły się zawody na nartorolkach PRZEHYBA UPHILL - szóste z cyklu  ROLLERSKI FISCHER CUP 2022. Droga o asfaltowej nawierzchni prowadząca z Gabonia od Leśniczówki  na Przehybę, dokładnie do końca asfaltu liczy 6,2km z przewyższeniem 570 m. Znana wśród zawodników nartorolek,rowerzystów i biegaczy na nogach jako bardzo wymagająca trasa, z największym przewyższeniem w Polsce na tak krótkim odcinku asfaltowej drogi. Wszyscy startujący są zdania, że tu jest,co robić :) Nazywana również polskim Alpe Cermis(8,5km/+495m)

 

Prognozy pogody zapowiadały się optymistyczne, miało być w kratkę, w końcu jest jesień w górach. Beskid Sądecki jest piękny o każdej porze roku, słonko jednak raz bylo, a raz nie.

O godzinie 10:00 w Gaboniu,a dokładnie w Kancelarii Leśnictwa Gaboń, zaczęło działać biuro zawodów; zaczęli się zbierać zawodnicy,aby wypełnić karty zgłoszeniowe i odebrać numery startowe oraz  nartorolki. W tym sezonie uczestnicy nowego cyklu Rollerski Fischer Cup startują na jednakowych nartorolkach Fischer RC7 zgodnie z regulaminem cyklu i na wzór zawodów organizowanych w Szwecji,Norwegii czy Czechach... 

 

11:50 - główny organizator,w tym również spiker, Marek Tokarczyk zaprasza zawodników na linię startu i  zapowiada interwałowy start co 30 sekund!!

 

12:00-START. Jako pierwsza rusza w trasę Barbara Prymakowska ( na zdjęciu głównym) - polska znamienitość, znana w u nas  i na świecie,  jako najstarsza kobieta Mistrzyni Świata w biegach górskich. Kolejne 4 kobiety startują co 30 sekund - Dorota Rejus, Paulina Wojciechowska, Jadwiga Grynkiewicz-Tokarczyk oraz najmłodsza zawodniczka-Kinga Gazurek. Po starcie kobiet,na trasę ruszali panowie. Powoli sie chmurzyło i zaczynało padać, z góry małe potoczki płynęły asfaltem,w butach chlupało. Zawodnicy startujący indywidualnie mieli ten komfort, że na początku trasy, gdzie asfalt jest taki, a nie inny, mogli się przemieszczać po całej szerokości leśnej drogi.

 W zmaganiach techniką klasyczną wystartowało 27 zawodników,w tym 2 osoby  stylem dowolnym i 5 zawodniczek.

 

Ponad pół godziny czołówka zawodników-amatorów potrzebowała na pokonanie tej trasy. Najszybciej do mety dobiegł uśmiechnięty Robert Faron, prezentujący klub UKS Wierchy Zalesie z czasem  00:36:02. Po nim nie było poznać, że ta mordercza trasa potrafi wykończyć nawet najmocniejszego. Drugi był  Marcin Węgrzyn  z Nowego Targu z  czasem-00:36:36, trzeci - niezłomny  Grzegorz Legierski z czasem - 00:38:11.

Należą się również szczególne słowa uznania i gratulacje dla 4 zawodników z kategorii 70+. Wszyscy panowie:Suchy Franciszek, Maciukiewicz Wojciech,Piskadło Roman i Mazurek Kazimierz szczęśliwie i z bardzo dobrym wynikiem dotarli do mety.

 

W kategorii kobiet wystartowało 5 pań. Najstarsza zawodniczka – Barbara Prymakowska jeszcze w tym roku będzie świętować swoje 80-te urodziny. Natomiast najmłodsza – Kinga Gazurek miała 14 lat. Rozpiętość wiekowa wśród zawodniczek była przeogromna, to  ponad 60 lat. Pierwsza na metę dotarła Jadwiga Grynkiewicz-Tokarczyk (00:48:38),drugie miejsce zajęła  Kinga Gazurek z czasam 51:16,trzecia na metę stawiła się Paulina Wojciechowska (00:52:41),czwarta- Dorota Rejus (01:08:48) i jako kolejna na metę dobiegła uśmiechnięta i szczęśliwa Barbara Prymakowska - nasza ikona polskich biegów narciarskich.

Na mecie pod Przehybą zawodnicy mogli uzupełnić luki energetyczne wodą mineralną Galicjanka, pysznymi ciastkami z piekarni EPI, gorącym kapuśniakiem; były też owoce i smalec z ogórkami. Po zakończeniu biegu, wszyscy się przenieśli do schroniska na Przehybie, zaczynało padać, chwilę zaczęła się ulewa. Dekoracja zwycięzców i losowanie nagród odbyło się w schronisku na Przehybie u pani Olgi Bielakowej. No i cóż, było sporo radości,podziękowań,szczerych uścisków i gratulacji.

 

O godz.14:30 autobus zwiózł zawodników z Przehyby do Leśniczówki w Gaboniu. Wszystko się odbyło zgodnie z programem i regulaminem zawodów.

Nagrody dla uczestników Uphill Przehyba ufundowali Gmina i miasto Stary Sącz i firma MT-SPORT

Wszystkim Zawodnikom Uphill Przehyba dziękujemy za uczestnictwo w tak wymagającym biegu  i gratulujemy  bardzo dobrych wyników!

 

przehyba

 

My, jako organizatorzy-firma MT-SPORT przeogromnie dziękujemy za pomyślną współpracę głównemu współorganizatorowi imprezy- Miastu I Gminie Stary Sącz za perfekcyjne przygotowanie trasy biegu oraz  finansowe wsparcie, które było przeznaczone  na organizację imprezy i nagrody dla zawodników.

Serdeczne słowa podzięki kierujemy  do  Nadleśnictwa Stary Sącz za zgodę na organizację imprezy na terenie nadleśnictwa  i gościnę w Leśniczówce Gaboń.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe  Panu Jackowi Mamale –Zakład Mechaniki Pojazdowej w Starym Sączu.

Bardzo dziekujemy dla sklep firmowy BIEGINARCIARSKIE.COM.PL za współpracę przy organizacji  imprezy Uphill Przehyba.

Za  wodę mineralną Galicjanka serdeczne podziękowania dla Pana Zbigniewa  Wojewody - Prezesa Zarządu Galicjanka Energia Sp zoo w Powroźniku.

 Piekarnia EPI od początku biegów nartorolkowych na Przehybę wspiera zawodników przepysznymi ciastakami. Edward Stawiarski - DZIĘKUJEMY!

 

 

Wdzięczni organizatorzy firma MT-SPORT

Marek i Jadwiga Tokarczyk