nartorolki

W najbliższy weekend w Beskidzie Sądeckim odbędą się dwa otwarte biegi na nartorolkach pod górę - Łabowa Uphill (6 października) oraz uznawany za jeden z trudniejszych w Europie Centralnej i najtrudniejszy w Polsce - Przehyba Uphill (7 października) będący też finałem cyklu Vexa Skiroll Tour.

 

W obu biegach w Beskidzie Sądeckim, tak jak we wszystkich zawodach cyklu Vexa Skiroll Tour, można rywalizować w kategoriach: techniką klasyczną, dowolnie i na sprzęcie z pompowanymi kołami. Uczestnicy zobowiązani są startować na nartorolkach wyposażonych w gumowe koła o dowolnej prędkości.

 

Zawody organizowane 6 i 7 października to ostatnie dwa biegi z sześciu wchodzących w skład cyklu Vexa. Oba to wymagające uphille. Są też samodzielnymi zawodami, w których można rywalizować bez celu znalezienia się w klasyfikacji generalnej cyklu. Zapisy do biegów trwają do czwartku 4 października przez internet pod adresem http://tour.vexa.pl/zapisy. Warto się zgłosić przez internetowy formularz, gdyż gwarantuje to niższą opłatę startową, którą można wpłacić gotówką w biurze zawodów. Będzie też możliwość zapisania się w biurze zawodów.

 

Sobotni Łabowa Uphill w Łabowej koło Nowego Sącza to bieg na trasie o długości 7,5 km i przewyższeniu 430 m. To drugie w kolejności nartorolkowe zawody w Polsce pod względem trudności spowodowanej dużym nachyleniem trasy. Zawodnicy będą startować wspólnie w ramach każdej z konkurencji.

 

W niedzielę rywalizacja przeniesie się 30 km na zachód do Gabonia koło Starego Sącza, skąd na drodze na Przehybę (1175 m n.p.m.) odbędzie się Przehyba Uphill z trasą o długości 6,7 km i przewyższeniem blisko 600 m. W ramach biegu odbywają się IV Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach. Impreza jest także finałem cyklu Vexa Skiroll Tour.

 

Przehyba Uphill to jedne z bardziej znanych otwartych zawodów na asfalcie i kółkach w Polsce. Przyciągają sportowców z naszego kraju i nie tylko, którzy pragną zmierzyć się z rywalami, ale też własnymi słabościami na najtrudniejszym asfaltowym podbiegu - jednym z bardziej wymagających w Europie Centralnej. Zawodnicy startują indywidualnie, co motywuje ich do intensywnego wysiłku, gdyż trudno ocenić dyspozycję i czas ukończenia biegu przez rywali. Na ten moment rekordzistami trasy są: Eliza Rucka (klasyk i dowolnie), Michał Lańda (klasyk) i Bogusław Gracz (dowolnie). Na kołach pompowanych rekordy należą do Jana Łacka i Patrycji Balińskiej-Seweryn.

 

Przehyba Uphill to ostatnia możliwość zdobycia punktów do indywidualnej i drużynowej klasyfikacji generalnej cyklu Vexa Skiroll Tour. Wszyscy, którzy chcą być sklasyfikowani w tzw. generalce cyklu, nie mogą pominąć tego biegu. Po zawodach w trakcie ceremonii dekoracji zostaną nagrodzeni medalami nie tylko zwycięzcy zawodów, ale także najlepsi w klasyfikacji generalnej całego cyklu - w open i kategoriach wiekowych. Dzięki temu poznamy najbardziej wszechstronnych polskich biegaczy na nartorolkach bez licencji PZN, którzy na swój wynik musieli zapracować przez cały sezon startowy.

 

Liderami klasyfikacji generalnej przed Łabowa Uphill są: w klasyku Beata Nowok i Grzegorz Legierski (oboje team nabiegowkach.pl), techniką dowolną Anna Bezulska i Arkadiusz Ogorzałek (oboje reprezentują Nowa Ruda Biega), a na pompowanych kołach Beata Dziura i Jan Łacek  (team nabiegowkach.pl). Wśród drużyn prowadzi “team nabiegowkach.pl I” przed “Nowa Ruda Biega” i “Karkonosze XC Team”.

 

Więcej informacji

l  strona cyklu Vexa Skiroll Tour: http://tour.vexa.pl/

l  informacje o Łabowa Uphill (sobota 6.10): http://tour.vexa.pl/biegi/labowa-uphill.html

l  informacje o Przehyba Uphill (niedziela 7.10) : http://tour.vexa.pl/biegi/przehyba-uphill.html

l  zapisy do zawodów: http://tour.vexa.pl/zapisy.html

 

źródło: informacja organizatora