vexa

28 i 29 czerwca w Pieszycach na Dolnym Śląsku odbędą się pierwsze zawody tegorocznego cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour. Zawodnicy zmierzą się w sobotę w biegu pod górę na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m i w niedzielę w płaskim terenie na 30 km lub 7 km. Udział zapowiedziało wielu liczących się zawodników z Polski, Ukrainy, Czech i Białorusi.

 

Dwa nartorolkowe biegi na zamkniętych dla ruchu pojazdów drogach - pod górę i w płaskim terenie - zainaugurują tegoroczny cykl Vexa Skiroll Tour. Na sobotę 28 lipca zaplanowano Uphill Gór Sowich na trasie z Pieszyc Górnych na Przełęcz Jugowską. Trzeba będzie przebiec 9 km wspinając się na wysokość o 425 m wyższą niż na starcie. W ubiegłym roku zawody zostały wyróżnione w plebiscycie gospodarczym “Sudeckie Kryształy” w kategorii imprez promujących region.

 

W niedzielę zawodnicy będą ścigać się na w Pętli Sowiogórskiej na trasie o długości 7,2 km poprowadzonej po asfaltowych drogach położonych na północ od Pieszyc. Tu do pokonania będzie blisko 30 km. Preferujący krótsze dystanse mogą wybrać bieg towarzyszący na 7 km organizowany poza cyklem.

 

We wszystkich zawodach cyklu Vexa można rywalizować w jednej z trzech wybranych kategorii: na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolnie oraz na sprzęcie z pompowanymi kołami. Do startu zostaną dopuszczeni zawodnicy na nartorolkach z gumowymi kołami o dowolnej prędkości. Klasyfikacje będą prowadzone osobno dla kobiet i mężczyzn w kategoriach open i wiekowych.

 

Na listach startowych w chwili publikacji tego tekstu jest już ponad 80 uczestników, a wśród nich większość medalistów ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej cyklu. W tym sezonie walka o najlepsze pozycje będzie trudniejsza. Do udziału w zawodach i cyklu zgłosiło się wielu zawodników, którzy dotąd specjalizowali się w biegach narciarskich i tam odnosili sukcesy.

Oprócz Polaków z całego kraju udział zapowiedzieli także sportowcy z Ukrainy - team byłych zawodników, Czech i Białorusi.

 

Każde z zawodów cyklu Vexa Skiroll Tour to osobny bieg, w którym można rywalizować bez zbierania punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. Jednak każdorazowy start premiowany jest punktami zależnymi od uzyskanego czasu i miejsca. Wystarczy zaliczyć w ramach jednej konkurencji cztery zawody - w tym finałowe - by znaleźć się w rankingu końcowym cyklu. Na zakończenie dla najlepszych szóstek przewidziano cenne nagrody, w tym nartorolki sponsora generalnego - marki Vexa.

 

Vexa Skiroll Tour to nie tylko jedyny otwarty cykl nartorolkowy w naszym kraju, ale też jedyna okazja do zespołowej rywalizacji na małych kółkach. Zawodnicy zgłoszonych teamów zbierają punkty nie tylko do klasyfikacji indywidualnej, ale także drużynowej. Zespół do rywalizacji może zgłosić każdy.

 

Zapisy do zawodów trwają przez internet do czwartku 26.07.2018. Można też zgłaszać się w biurze zawodów przed biegiem. Warto jednak zarejestrować się internetowo, bo premiowane jest to niższą opłatą startową. Nawet przy wpłacie gotówką w biurze zawodów, gdyż decyduje data zgłoszenia.

 

Więcej informacji

- strona cyklu Vexa Skiroll Tour: http://tour.vexa.pl/

- informacje o Uphillu Gór Sowich: http://tour.vexa.pl/biegi/uphill-gor-sowich.html

- informacje o Pętli Sowiogórskiej: http://tour.vexa.pl/biegi/petla-sowiogorska.html

- zapisy: http://tour.vexa.pl/zapisy.html

- o rywalizacji teamów: http://tour.vexa.pl/informacje/zasady-cyklu/klasyfikacja-druzynowa.html

- lista startowa Uphillu Gór Sowich: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/listy/?zawody=3989

- lista startowa Pętli Sowiogórskiej: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/listy/?zawody=3992

 

informacja prasowa organizatora