nartorolki

Sprinty na dystansie 1000m w ramach Pucharu Lubelszczyzny i Tomaszowska Setka o Puchar Krismara w sobotę oraz biegi dystansowe ze startu interwałowego na 14, 7, 3 lub 2km w zależności od kategorii wiekowej o Puchar Roztocza w niedzielę to bogaty, jak na dwa dni rywalizacji, program zawodów przygotowany przez organizatorów z Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego i z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski na rozpoczęcie tegorocznej rywalizacji w Pucharze Polski PZN w biegach na nartorolkach. Zawody już za nami, pora na relację i podsumowanie.

 

W sobotę 2 września rywalizacja miała miejsce w godzinach popołudniowych, rozpoczynała się o godzinie 15.00, co pozwoliło dojeżdżającym klubom na wyjazd w sobotę rano. Pogoda dopisała, nie było za zimno, ani za gorąco (niecałe 20 stopni), prawie bezwietrznie, bardzo dobre warunki do rywalizacji zarówno z przeciwnikami, jak i z czasem. Mimo, że grupa zawodników, która przyjechała do Tomaszowa nie była zbyt duża (UKS Rawa Siedlce w liczniejszym składzie, rodzina Ciborowskich z KS Speed Jasło i pojedynczy zawodnicy z klubów: KS AZS AWF Katowice, KS Obidowiec Obidowa i NKS Trójwieś Beskidzka oraz amatorzy między innymi ze Skipol.pl TEAM) humory wśród zawodników dopisywały, miło było spotkać się z kolegami po fachu z innych klubów po blisko półrocznej przerwie. Dobrze przygotowani organizatorzy, wraz z pomocą trenerów zainteresowanych zawodników, poradzili sobie nawet z umożliwieniem startu zawodnikom z system wiązań NNN, czego początkowo nie przywidywali (w tym roku zawodnicy startowali na losowanych nartorolkach, przygotowanych przez organizatorów).

 

Zawody rozpoczęły się od kwalifikacji do biegów sprinterskich na dystansie 1000m (dwa okrążenia na torze nartorolkowym), następnie rozegrana została Tomaszowska Setka o Puchar Krismara, gdzie zostały ustanowione nowe rekordy Polski na tym dystansie! 11,582s to nowy męski rekord ustanowiony przez Maćka Staręgę i 12,836s to nowy damski rekord, który ustanowiła Monika Skinder(poprzedni również należał do niej). Jako, że zawody w Tomaszowie, to jedyne zawody w Polsce rozgrywane na tym dystansie myślę, że śmiało najlepsze wyniki możemy nazywać rekordami kraju. Po supersprinterskiej rywalizacji nadeszła pora na fazę pucharową biegów sprinterskich. Najpierw Juniorzy B oraz Juniorzy i Juniorki C przystąpili do fazy półfinałowej, następnie wszystkie kategorie zmierzyły się w finałach. Zawody były dynamiczne, emocjonujące i widowiskowe. Tor w Tomaszowie Lubelskim jest tak skonstruowany, że przy obraniu dobrej pozycji można nie przemieszczając się oglądać niemal całą rywalizację.

 

Dzień drugi zawodów to deszczowa rywalizacja w biegach dystansowych ze startu interwałowego. Najstarsze kategorie : amatorzy, seniorzy, juniorzy A i B mieli do pokonania dystans 14km, juniorzy C ścigali się na 7km, juniorzy D na 3km, a juniorzy E na 2km. Trasa prowadziła między Karczmą Siwa Dolina w Tomaszowie Lubelskim a miejscowością Pasieki. Trudne warunki pogodowe, śliska nawierzchnia i opady deszczy oraz dla wielu kategorii stosunkowo długie dystanse po pagórkowatej trasie sumowały się na wymagające zawody. Zawody odbywały się po drodze publicznej przy ograniczonym ruchu aut, organizatorzy wraz ze służbami Policji zabezpieczyli kluczowe dla bezpieczeństwa zawodników miejsca. Zawody przebiegły bez wypadków. Całą imprezę fotografował oczywiście niezawodny Pan Paweł Żółkiewski.

 

Na koniec podziękowania dla organizatorów z Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego i z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski oraz do zobaczenia za rok!

 

Zdjęcie : Paweł Żółkiewski

Arkadiusz Posiadała

 

wyniki zawodów w artykułąch powiązanych poniżej