Mistrzostwa_Norwegii_kombinacja_pan_podium_marzec.2016_fot.skiforbundet.no

Kombinacja norweska wciąż pozostaje jedynym sportem olimpijskim, w którym rywalizować mogą tylko panowie, jednak norwescy pionierzy w dziedzinie dwuboju postanowili wprowadzić pewne novum. Mianowicie w tym roku Dzień Kobiet w Kraju Wikingów uczczono wyjątkowo, organizując pierwsze w historii krajowe mistrzostwa Pań w kombinacji norweskiej!

 

Ojczysta Tolga stała się areną niecodziennego wydarzenia, a biegowo-skocznym krokiem na arenę dziejów wkroczyła Hanna Midtsundstad, która zgarnęła złoto w krajowych zmaganiach dziewcząt w kombinacji norweskiej. Dziewczęta rywalizowały na obiekcie K-60 oraz 3 kilometrach. 16-latka po skokach plasowała się na 3. miejscu, a na pierwszą lokatę przesunęła się także dlatego, że w biegu nie wystartowała jej utalentowana rywalka, Silje Opseth, prowadząca na półmetku. Ostatecznie to reprezentantka Vaaler IF NTG Hopp pokonała zaplanowaną trasę z najlepszym czasem (9:14), pokonując drugą Annę Odine Stroem i trzecią Gydę Vestvold Hansen, która awansowała na podium z 5. miejsca, notując drugi czas biegu (9:56).

  

Smakiem medalu musiała obejść się m.in. Tonje Bakke, plasując się na czwartm miejscu. Łącznie na starcie pojawiło się 8 zawodniczek, przy czym do biegu przystąpiło tylko siedem.

 

WYNIKI

 

Choć Norwegowie postawili pierwszy i to, nie ma się co oszukiwać, dość znaczny krok w kierunku rozwoju kombinacji norweskiej w żeńskim wydaniu, nie zanosi się na razie, by zawodniczki miały wystąpić na igrzyskach olimpijskich i walczyć o medale. Tym samym być może i Ania Twardosz, która jako jedyna w Polsce startuje w kombinacji norweskiej razem z chłopcami, wybierze bardziej przyszłościową dyscyplinę, jaką są skoki..

 

źródło + foto: skiforbundet.no

Katarzyna Nowak