Graabak

Reprezentant Norwegów Joergen Graabak opuści Schonach szczęśliwy, bowiem w niedzielne popołudnie odniósł swoje trzecie zwycięstwo w karierze, choć po skokach plasował się na 13. lokacie. Na podium towarzyszyli mu Fabian Riessle i Lukas Klapfer. Polacy nie startowali.

 

 

Finał PŚ rządzi się swoimi prawami, dlatego też dziś kombinatorzy rywalizowali dwukrotnie na skoczni, by następnie walczyć na trasie 15 kilometrów. Bekonkurencyjny na obiekcie HS-106 okazał się dziś Niemiec Manuel Faist, który oddał dwa równe i dość dalekie skoki - najpierw lądował na 103., a następnie 102. metrze, wyprzedzając skaczącego dalej Akito Watabe. Japończyk wprawdzie w pierwszej rundzie skoków poszybował aż na 108 metrów, jednak ze względu na silny wiatr pod narty (1,49 / - 10,4 punktu) musiał uznać wyższość rywala i nawet zyskane na odległości w drugim skoku 2 punkty (103 metry) nie dały upragnionego prowadzenia. Trzecie miejsce po 2/3 niedzielnych zmagań zajmował Jan Schmid, który wyprzedził po drugim skoku Erica Frenzela. Niemiec w pierwszej kolejce z obniżonej, 18. belki, uzyskał 105 metrów, ale za drugim razem nie był w stanie powtórzyć swojego osiągnięcia i ostatecznie po skoku na 98 metrów spadł na 5. miejsce, wyprzedzony jeszcze przez Austriaka Mario Seidla (101,5 / 104,0 metry).

 

Po skokach Faisst miał 27 sekund przewagi nad Akito Watabe i 45 nad Janem Schmidem. Piąty Eric Frenzel wybiegł na trasę ze stratą liczącą 1 minutę i 11 sekund. Nadzieję na dogonienie Akito Wartabego wyrażał przed biegiem Jan Schmid w rozmowie z dziennikarką Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Spośród czołowych biegaczy najwyżej, na 13. miejscu, plasował się Joergen Graabak. Za nim znajdowali się Fabian Riessle i Johannes Rydzek.

 

W początkowej fazie biegu na czele stawki zmieniło się niewiele - Akito Watabe doganiał Schmid, a Japończyk zbliżył się do prowadzącego Faissta na niespełna 23 sekundy. Sześć sekund odrobił też Frenzel. Na 7. pozycję wskoczył z kolei Graabak, a swoją wysoką lokatę po pierwszym pomiarze stracił m.in. Haavard Klemetsen.

 

Po zakończeniu pierwszej pętli (2,5 kilometra) Faisst zyskał sekundę nad goniącymi go rywalami, odrabiał z kolei zarówno Frenzel, jak i Graabak (z początkowych 1 minuty i 41 sekund do 1 minuty i  11). Kolejne odrobione sekundy (ok. 20) zapisali na swoim koncie Schmid i Watabe po pokonaniu 3800 metrów. Tuż przed 1/3 dystansu na czoło prowadzącej trójki wybił się Jan Schmid. Z tyłu uformowały się dwie grupy pościgowe - w drugiej byli m.in. Bernahrd Gruber, Fabian Riessle i Johannes Rydzek.   

 

Kawałek za połową dystansu upadek zaliczył Manuel Faisst, wskutek czego Schmid i Watabe znacząco odskoczyli. Druga grupa pościgowa zbliżyła się do pierwszej, tworząc spory zwarty peleton. Nastąpiła też zmiana na czele stawki - na prowadzenie wysunął się Watabe, a na trzecią pozycję po 10 kilometrach wskoczył Joergen Graabak.

 

Na finiszu zanosiło się na niemieck0-norwesko-austriacką walkę o triumf, z której ostatecznie zwycięsko wyszedł 13. na półmetku Joergen Graabak. Była to dla niego 3. wygrana w karierze. Druga lokata wpadła w ręce Fabiana Riessle, a trzeci był Lukas Klapfer.  Różnice między pierwszą czwórką były minimalne - Niemiec wbiegł na metę 2,1 sekundy poo Norwegu, a Austriak stracił do triumfatora 3,1 sekundy, wyprzedzając swojego kolegę z kadry, Bernharda grubera o 1,1 sekundy. Siły w końcówce stracił z kolei Schmid, który zajął 5.miejsce, i  Frenzel, który ostatecznie uplasował się na 8. lokacie. Z walki o wysokie miejsce wypadł też ostatecznie 10. Akito Watabe.   

 

Polacy dziś w Schonach nie startowali, ponieważ w finale Pucharu Świata bierze udział tylko najlepsza trzydziestka klasyfikacji generalnej.

 

W Pucharze Świata po raz czwarty z rzędu triumfował Eric Frenzel, zdobywając 1389 punktów. Drugie miejsce zajął Akito Watabe (1070), który nieznacznie wyprzedził Fabiana Riessle (1064). Na 36.miejscu w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 52 punktów zmagania zakończył Adam Cieślar. 51. pozycję, ex aequo z Vinzenzem Geigerem i 13 punktami, zajął Szczepan Kupczak. 

 

WYNIKI SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA

 

KaEn