Choć do kalendarzowej zimy jeszcze ponad miesiąc, to zarówno norwescy biegacze, jak i dwuboiści rozpoczęli kolejny sezon zimowych zmagań. Ci ostatni rywalizowali o tytuł mistrza kraju na trasach biegowych w Beitostølen i na normalnej skoczni w Oslo-Holmenkollen. Najlepszym końcowym rezultatem mógł pochwalić się 18-letni Jarl Magnus Riber.

Riber triumf w krajowym czempionacie zawdzięcza najlepszemu punktowemu wynikowi po czwartkowej rywalizacji na normalnym obiekcie (K-95 / HS-106) w Oslo. 18-latek, uzyskując 102 metry, pewnie prowadził z przewagą 10.5 punktu tj. 42 sekund nad drugim Håvardem Klemetsenem (104,5 metra). Wirtualne podium na półmetku uzupełniał Jan Schmid, który po skoku liczącym 101,5 metra do lidera tracił 15 punktów, czyli 2 minut i 10 sekund.

 

Sobotnie biegowe zmagania na 10-kilometrowym dystansie nie przyniosły zmian na dwóch pierwszych miejscach. Choć Jarl Magnus Riber uzyskał dopiero 9. rezultat (27:18.3), to udało mu się utrzymać prowadzenie i odnieść pewne zwycięstwo z przewagą 14.4 sekundy nad drugim Klemetsenem (26:50.7). Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy tytuł mistrza kraju dla młodego kombinatora, a pozostawiony w pokonanym polu Klemetsen jest dokładnie dwa razy starszy od swojego pogromcy.

 

Z czołowej trójki wypadł z kolei Jan Schmid, który musiał zadowolić się 4. lokatą. Wyprzedził go Magnus Krog, który po walce o metry na skoczni plasował się dopiero na 12. pozycji. Najlepszy rezultat na biegowej trasie pozwolił mu jednak pokonać pozostałych rywali i ostatecznie uzupełnić podium ze stratą 27.3 sekundy do triumfatora.

Na 5. i 6. pozycji uplasowali się odpowiednio: Espen Andersen i Mikko Kokslien, a czołową dziesiątkę uzupełnili 7. Ole Martin Storlien, 8. Thomas Kjelbotn, 9. Harald Ribber i 10. Audun Hokholt.

 

Przypomnijmy, że walka o pucharowe punkty w kombinacji norweskiej rozpocznie się już za dwa tygodnie (28-29 listopada) w Kussamo, a triumfu w Finlandii bronił będzie Johannes Rydzek.

 

WYNIKI PO SKOKACH                    OSTATECZNE WYNIKI

  

źródło: FIS

foto: Nordic Combined Norway

 

Katarzyna Nowak