Planica 2024

Reprezentacja Niemiec zdobyła złoty medal w konkursie drużyn mieszanych w kombinacji norweskiej, który miał miejsce wczoraj w ramach mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, które odbywają się w słoweńskiej Planicy. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja Japonii, a trzecia lokata przypadła reprezentacji Norwegii. Polacy nie startowali, ponieważ na juniorskim czemionacie w Planicy polska kombinacja norweska jesr reprezentowana jedynie w męskim wydaniu.

 

Skoki

 

Po skokach prowadzili Niemcy. Wszyscy zawodnicy i zawodniczki spisali się na skoczni bardzo dobrze. W skład niemieckiej ekipy weszli Ronja Loh - 98 metrów, Richard Stenzel - 98 metrów, Tristan Sommerfeldt - 97 metrów i Anne Haeckel - 94 metry. Taka postawa na skoczni dała Niemcom 36 sekund przewagi przed biegiem nad drugą w stawce ekipą, którą była Japonia, reprezentowana w składzie Yuzuka Fujiwara, Kyotaro Yamazaki, Atsushi Narita i Hazuki Ikeda. Trzecie miejsce po skokach zajmowali Norwegowie ze stratą 38 sekund do Niemiec. W skład norweskiej drużyny weszli Nora Helene Evans, Even Leinan Lund, Joergen Berget Storsveen i Ingrid Laate. Pozostałe drużyny traciły już do najlepszych Niemców ponad minutę przed biegiem. 

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

Bieg

 

Bieg rozgrywany był na dystansie 2*5 kilometrów dla mężczyzn, którzy startowali na pierwszej i czwartej zmianie oraz 2*2,5 kilometra dla kobiet, które biegały jako drugie i trzecie w swoich ekipach. Niemcy dzięki dużej przewadze po skokach spokojnie utrzymali swoją przewagę i zdobyli złote medale, natomiast drugie miejsce zajęła ekipa Japonii, która odrobiła kilka sekund do Niemiec i na mecie pojawiła się za nimi ze stratą 27.2 sekundy. Trzecie miejsce po skokacj utrzymali Norwegowie, jednak ich strata znacząco się powiększyła. Norwegia przybyła na metę ze stratą 1:02.2. Duży wpływ na to miała słaba postawa na trasie Nory Heleny Evans, która była najsłabsza na swojej zmianie i zanotowała dopiero dziewiąty czas, Norwegia była więc na tej zmianie najgorsza. Mimo tej sytuacji Norwegowie spokojnie utrzymali trzecie miejsce, a zaciętą walkę o czwartą pozycję stoczyli reprezentanci Austrii i Francji, jednak minimalnie wygrali Austriacy, którzy przybiegli na metę ze stratą minuty i 40 sekund do Niemiec, natomiast Francja straciła zaledwie 0.4 sekundy więcej. Kolejne lokaty zajęły reprezentacje Finlandii (warto odnotować, że w składzie nie znalazła się znakomita Minja Korhonen), Stanów Zjednoczonych, Włoch i gospodarzy, czyli Słowenii. 

 

WYNIKI PO BIEGU

 

Jutro w Planicy kolejne konkursy kobiet i mężczyzn w kombinacji norweskiej. Tym razem będą to konkursy indywidualne. W zawodach kobiet nie mamy niestety żadnej Polki, jednak w zawodach mężczyzn zobaczymy na starcie czterech naszych reprezentantów. Zarówno kboiety jak i mężczyźni mają już za soba ofivjalne treningi przed tymi konkursami, a ich wyniki można sprawdzić na oficjalnej stronie fisu. Warto również dodać, że mistrzostwa świata juniorów są w całości transmitowane w internecie na kanale youtube międzynarodowej federacji narciarskiej, a transmisje obejmują wszystke dyscypliny narciarstwa klasycznego, czyli oprócz kombinacji także biegi i skoki narciarskie. 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski