RIIBER

Jarl Magnus Riiber okazał się bohaterem otwierającego weekendu Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Ruce. Norweg w dzisiejszym konkursie oprócz zwycięstwa w zawodach wygrał również turniej Ruka Triple. Niedzielne zawody zakończył natomiast fanatstycznym skokiem na odległość aż 153,5 metra i tym samym przekroczył rozmiar skoczni (hs) aż o 11,5 metra!

Bieg

Dzisiejsze zawody w kombinacji norweskiej zostały rozegrane w formacie startu masowego. Najpierw zawodnicy rozpoczęli więc nie od skoków, lecz od biegów. Rywalizacja na trasie była bardzo wyrównana, przyniosła również kilka niespodzianek. Zwycięstwo odniósł, czego nie można uznać za niespodziankę, Vinzenz Geiger. Tuż za nim uplaosowlai się jednak Riiber, Rydzek, Lamparter i Oftebro, a na kolejnych miejscach przybiegli Schmid, Ilves i Stefan Rettenegger.

WYNIKI BIEGU

Skoki

Po południu kombinatorzy przenieśli się na skocznie. Część zawodników awansowała względem pozycji zajmowanej po biegu, inni natomiast stracili swoje pozycje przez słabe odległości. Złudzeń rywalom nie pozostawił jednak Jarl Magnus Riiber. Norweg popisał się niesaomowitym lotem na odległość aż 153,5 metra, dzięki czemu pewnie zwyciężył nad resztą stawki. Warto dodać, że drugą najdalszą odległość osiągnął Franz Josef-Rehrl, jednak było to "tylko" 140 metrów. W odbywających się później kwalifikacjach skoczków, a następnie konkursem głównym w skokach narciarskich, żaden z zawodników nie zdołał osiągnąć 150 metrów, a najbliżej tego osiągnięcia był Stefan Kraft, który skoczył dwukrotnie 148,5 metra (oczywiście z innej belki startowej i w innych warunkach). Skok Norwega dawałby jednak bez wątpienia duże nadzieje na bardzo dobry wynik również w dzisiejszym konkursie PŚ w skokach narciarskich. Wracając jednak do samych zawodów, drugie miejsce za Riiberem zajął czwarty po biegu Johannes Lamparter (134,5 metra), a trzecie, ósmy po biegu Stefan Rettenegger (138,5 metra). Kolejne pozycje zajęli Kristjan Ilves, Joergen Graabak, Julian Schmid, Manuel Faisst, Franz-Josef Rehrl, David Mach, a czołową "10" zamknął Espen Bjoernstad. Prowadzący po biegu Geigerskoczył zaledwie 117,5 metra i spadł na 16 lokatę. Najlepszym zawodnikiem gospdoarzy był z kolei Ilkka Herola, który dość nieoczekiwanie po biegu był dopiero 30, lecz na skoczni uzyskał 124,5 metra i awansował na 19 pozycję.

PEŁNE WYNIKI

W klasyfikacji otwierającego nowy sezon turnieju w Ruce najlepszy okazał się oczywiście Riiber, z 290 punktami na koncie. Drugie miejsce zajął Johannes Lamparter z 235 punktami, a trzeci był Joergen Graabak z dorobkiem 220 punktów.

KLASYFIKACJA OTWIERAJĄCEGO SEZON TURNIEJU W RUCE I JEDNOCZEŚNIE AKTUALNA KLASYFIKACJA PUCHARU ŚWIATA

Na zakończenie weekendu w Ruce warto również wspomnieć o znakomitym wyniku byłego kombinatora norweskiego, a obecnie biegacza narciarskiego. Reprezentant Austrii, Mika Vermeulen w dzisiejszym biegu ze startu współnego na  dystansie 20 kilometrów, zajął bardzo dobre, czwarte miejsce, a do ostatnich chwil rywalizacji walczył o czołową trójkę. Wielkie gratulacje dla Austriaka, który kilka lat po zmianie dyscypliny w młodym wieku osiąga coraz lepsze wyniki i już teraz śmiało można o nim mówić, jako o najlepszym obecnie austriackim biegaczu narciarskim. Wspomnainie zawody wygrał Jan Thomas Jenssen przed Michalem Novakiem i Haraldem Oestbergiem Amundsenem. Jedyny Polak w stawce, Dominik Bury zajął 53 miejsce.

W zawodach kobiet, które tak jak mężczyźni rywalizowały ze staru wspólnego na dystansie 20 kilometrów najlepsza okazała się Moa Ilar ze Szwecji, a tuż za nią przybiegły Jessie Giggins i Rosie Brennan ze Stanów Zjednoczonych. Polki w tym biegu nie startowały.

Kolejne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich odbędą się w przyszłym tygodniu w szwedzkim Gallivare, natomiast kombinatorzy będą rywalizowali w norweskim Lillehammer, gdzie sezon zainaugurują również panie specjalizujące się w tej dyscyplinie.

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com