RIIBER

Ruka tradycyjnie była miejscem inauguracji sezonu najlepszych kombinatorów w Pucharze Świata. Oprócz rywalizacji skoczków i biegaczy narciarskich, swoje zawody tradycyjnie mieli również specjaliści od kombinacji norweskiej. Faworyzowany do wygranej w Ruka Jarl Magnus Riiber wygrał w sobotę i niedzielę, jednak jego słabszy występ w piątek spowodował, że zwycięzcą Ruka został niespodziewanie Julian Schmid, który w piątek odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata.

 

Piątek

Kombinatorzy rywalizację zaczęli już w czwartek, jednak wówczas miała miejsce tylko runda prowozryczna oraz treninngi, która jak się okazało nie miała znaczenia w kontekście rywaliazcji w kolejnych dniach. W piątek po skokach prowadził Ryota Yamamoto. Japończyk uzyskał 143,5 metra. 8 sekund tracił do niego Julian Schmid, który skoczył o metr krócej. A ze stratą 44 sekund na trzecim miejscu przed biegiem znajdował się Mario Seidl, który o jedną sekunde wyprzedzał Jensa Luraasa Oftebro. 

Po skokach na Rukatunturi (hs142), kombinatorzy przenieśli się na trasę biegu, gdzie mieli do pokonania 5 kilometrów. Krótki dystans faworyzował lepszych skoczków. Julian Schmid dał radę wyprzedzić Ryotę Yamamoto i mógl cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w elicie w karierze. Trzecie miejsce zajął Jens Luraas Oftebro, a czwarte Johannes Rydzek. Piąty był Eric Frenzel, a szósty Kristjan Ilves z Estonii. Dopiero 14 był Jarl Magnus Riiber, który po skokach zajmował dopiero 18 miejsce. 

 

WYNIKI PIĄTEK  

 

Sobota

W sobotę kombinatorzy mieli do pokonania dystans 10 kilometrów. Najpierw jednak rywalizowali na skoczni. Skoki wygrał Ryota Yamamoto, który skoczył 141 metrów i o 31 sekund prowadził nad drugim Stefan Retteneggerem. Trzeci był Jarl Magnus Riiber ze stratą 42 sekund do prowadzącego Japończyka. 

W biegu na prowadzenie wyszedł Riiber, który zwyciężył przed drugim Julian Schmidem z przewagą 10.4 sekundy. Trzeci z nieco większą stratą był Jens Luraas Oftebro a czwarty Ryota Yamamoto przed Stefanem Retteneggerem. Kolejne miejsca zajęli Francuzi, Laurent Muhlethaler i Matteo Baud. 

 

WYNIKI SOBOTA 

 

Niedziela

W finałowym dniu rywalizacji kombinatorzy najpierw biegali ze startu masowego, a dopiero później rywalizowali na skoczni. Bieg wygrał Jarl Magnus Riiber przed swoim rodakiem Jensem Luraasem Oftebro i Johannesem Rydzekiem z Niemiec. 

Po skokach najlepszym kombinatorem okazał się Jarl Magnus Riiber, który skoczył aż 145 metrów. Drugi był Matteo Baud, który również skoczył 145 metrów i tym samym pierwszy raz stanął na podium Pucharu Świata. Dla Riibera dzisiejsze zwycięstwo było 51, w sobotę Norweg świętował swój jubileuszowy, 50 tryumf w Pucharze Świata. Trzecie miejsce zajął Ryota Yamamoto, a czwarte Jens Luraas Oftebro przed piątym Julianem Schmidem i szóstym Manuelem Faisstem.

 

WYNIKI NIEDZIELA 

 

Tegoroczną edycję Ruka Triple wygrał Julian Schmid, który pozostaje liderem Pucharu Świata, Kolejne miejsca i zarówno w Ruka Triple zajęli Jarl Magnus Riiber i Ryota Yamamoto, którzy te same miejsce zajmują w klasyfikacjii generalnej. W Ruce nie pojawił się na starcie żaden z Polaków. Jak zapewne wszysyc kibice kombinacji w Polsce wiedzą, Szczepan Kupczak zakończył karierę, więc na ten moment jedynym Polakiem, którego możemy spodziewać się w zawodach Pucharu Świata jest Andrzej Szczechowicz. 

Kolejne zawody Pucharu Świata zaplanowano na następny weekend. Zawody odbędą się w norweskim Lillehammer. 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski