fis

W ostatni weekend sierpnia zainaugurowano letni cykl zmagań w kombinacji norweskiej. Pierwsze zawody w tym roku odbyły się już tradycyjnie w niemieckim Oberwiesenthal. W piątek rozegrano oficjalne treningi oraz rundę prowizoryczną, a w sobotę odbył sie konkurs drużyn mieszanych który wygrała drużyna Niemiec. Finałem weekendu w Oberwiesenthal były konkursy indywidualne zakończone zwycięstwem Emy Volavsek wśród kobiet i Ilkki Heroli wśród mężczyzn. Z bardzo dobrej strony w tych zawodach zaprezentował się jedyny Polak w stawce, Andrzej Szczechowicz, który zajął 17 miejsce.

 

Piątek

 

W piątek rozegrano rundę prowizoryczną przed niedzielnymi zawodami indywidualnymi. Wśród pań najlepsza okazała się Nathalie Armbruster z Niemiec, któa skoczyła 97,5 metra i wyprzedziła Minje Korhonen z Finlandii, trzecie miejsce zajęła Ema Volavsek ze Słowenii.

Wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł Ryota Yamamoto, który uzyskał 103 metry i wyprzedził reprezentantów Austrii, Franza-Josefa Rehrla i Martina Fritza. Andrzej Szczechowicz zajął 15 miejsce.

 

WYNIKI PCR KOBIET

 

WYNIKI PCR MĘŻCZYZN

 

W sobotę rozegrano konkurs drużyn mieszanych, który okazał się szczęśliwy dla gospodarzy. Pierwsza drużyna niemiecka prowadziła już po skokach, a w jej skład weszli Johannnes Rydzek i Julian Schmid oraz Nathalie Armbruster i Jenny Nowak. Po skokach drugie miejsce zajmowała ekipa włoska, w składzie Domenico Mariotii, Samuel Costa i Annika Sieff oraz Daniela Dejori. Trzecie miejsce zajmowała ekipa Austrii, w składzie Philipp Orter, Martin Fritz, oraz Annalena Slamik i Lisa Hirner. Bieg nie przyniósł zmian w kolejności pierwszej trójki, a sztafeta niemiecka biegnąca odpowiednio 2x5 km u panów i 2x2,5 km u pań nie pozostawiła rywalom żadnych złudzeń. Drudzy Włosi stracili do Niemców ponad minutę, jeszcze więcej straciła trzecia Austria. Kolejne pozycje zajęły drużyny Finlandii, druga drużyna Niemiec, Słowenia, Stany Zjednoczone, a na ostatniej 8 pozycji uplasowała się ekipa Czech. 

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

WYNIKI PO BIEGU

 

Ostatni dzień zmagań w Oberwiesenthal przyniósł rozstrzygnięcia indywidualne. Wśród pań najlepiej na skoczni spisała się reprezentantka Finlandii, Minja Korhonen, która skoczyła 99,5 metra i przed biegiem miała 16 sekund przewagi nad drugą Jenny Nowak z Niemiec oraz jej rodaczką, Nathalie Armbruster. 

Emocjonujący bieg okazał się szczęśliwy dla słowenki, Emy Volavsek, która awansowała na pierwsze miejsce z piątej pozycji po skokach. Druga, zaledwie 15-letnia Minja Korhonen przegrała z Volavsek o zaledwie 2.9 sekundy, a trzecie miejsce zajęła o rok starsza od finki, Nathalie Armbruster. Kolejne miejsca zajęły Jenny Nowak, Annika Sieff i Lisa Hirner.

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

WYNIKI PO BIEGU

 

Męską rywalizację na skoczni wygrał ponownie Ryota Yamamoto, który nie skoczył aż tak daleko, ale 98 metrów z 8 platformy startowej wystarczyło do wygrania rundy skoków z przewagą 4 sekund nad drugim Franzem-Josefem Rehrlem. Trzeci po skokach ze stratą 33 sekund był Ilkka Herola. Andrzej Szczechowicz po dobrym skoku zajmował 12 pozycję. 

Emocjonujący bieg przyniósł zwycięstwo dla Heroli, który o 3.6 sekundy pokonał Johannesa Rydzeka, który po skokach był na piątym miejscu. Kolejne miejsce zajął Franz-Josef Rehrl, który uzupełnił skład podium. Czwarty był Julian Schmid, piąty Terence Weber, a szósty Martin Fritz. Andrzej Szczechowicz dobrze spisał się również w biegu i ostatecznie zajął wysokie 17 miejsce.

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

WYNIKI PO BIEGU

 

Kolejne zawody Letniego Grand Prix odbędą się w innej niemieckiej miejscowości, czyli w Oberstdorfie. Kombinatorzy i kombinatorki będą rywalizowali tam w dniach 30-31 sierpnia. 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski