RiiberJarl

Bardzo emocjonujący okazał się ostatni w tym sezonie konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Po sobotnim zwcyięstwie Jarl Magnus Riiber wyprzedzał w klasyfikacji generalnej Joahnnesa Lampartera o zaledwie jeden punkt. Lamparter podczas sobotnich zawodów uplasował się na drugim miejscu przez co stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dzisiejszy konkurs był więc decydujący o tym kto zdobędzie kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata w sezonie 2021/2022. Po bardzo zaciętej rywalizacji ostatecznie to Jarl Magnus Riiber po raz czwarty z rzędu sięgnął po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, jednak walka o zwycięstwo w dzisiejszych zawodach i końcowy triumf w "generalce" toczyła się do ostatnich metrów. W rywalizacji kobiet zarówno w ostatnich zawodach jak i w klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się Gyda Westvold-Hansen z Norwegii, która kryształową kulę zapewnila sobie już wcześniej.

 

Mężczyźni

 

Rundę skoków wygrał Ryota Yamamoto po skoku na odległość 111 metrów z 12 rozbiegu. z 10 belki startowej ruszał Jarl Magnus Riiber, który skoczył 107,5 metra i przed biegiem tracił do Japończyka 4 sekundy. Trzeci po skokach był Johannes Lamparter (100 metrów), który do Yamamoto tracił 32 sekundy. Tuż za nim uplasowali się Mario Seidl i Yoshito Watabe. 

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

Gdy po skokach wydawało się, że pewny zwycięstwa w zawodach i w całym Pucharze Świata jest Jarl Magnus Riiber dość niespodziewanie coraz bardziej zbliżał się do niego Johannes Lamparter. Przez chwilę Austriak znalazł się nawet na prowadzeniu, jednak taktyka Riibera okazała się skuteczna i Norweg więcej sił zachował na ostatni etap biegu, gdy Lamparter zaczął tracić siły. Ostatecznie Riiber wygrał przed Austriakiem o 4.2 sekundy. Tuż za jego plecami toczyał się walka o trzecie miejsce z której zwycięsko wyszedł Vinzenz Geiger. Reprezentant gospodarzy do Riibera stracił 5.1 sekundy, a czwarty Joergen Graabak 5.2. Czołową piątkę z większą startą zamknął Ilkka Herola z Finlandii.

 

PEŁNE WYNIKI

 

W klasyfikacji generalnej Riiber zgromadził 1383 punkty, dzięki czemu wyprzedził drugiego Lampartera o 21 punktów. Trzecie miejsce zajął Vinzenz Geiger, czwarte Joergen Graabak a piąte Kristjan Ilves. Jedyny sklasyfikowany Polak, nikeobecny w Schonach Szczepan Kupczak z dorobkiem 2 punktów został sklasyfikowany na 57 miejscu. W klasyfikacji najlepszego skoczka również triumfował Riiber a wśród najlepszych biegaczy zwycięstwo odniósł Ilkka Herola. W Pucharz Narodów zwyciężyli Norwegowie przed Niemcami i Austrią. Polska z dorobkiem 2 punktów została sklasyfikowana na 13 miejscu. 

 

Kobiety

 

Po niespodziewanych wynikach sobotnich zawodów kobiet, w Niedzielę niespodzianki już nie było. Gyda Westvold Hansen wygrała dzisjeszy konkurs i tym samym udowodniła że wczorajsze zejście z trasy było wypadkiem przy pracy a nie wyraźnym spadkiem jej dyspozycji. Norweżka wygrywała już po skokach, podczas których skoczyła 102 metry. Druga była Haruka Kasai a trzecie Ema Volavsek, jednak obie rywalki Norweżki traciły do niej przed biegiem odpowiednio 42 i 52 sekundy. 

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

W biegu Westvold Hansen mimo 12 czasu obroniła swoją przewagę nad rywalkami i o 7.8 sekundy odniosła zwycięstwo nad drugą Haruką Kasai z Japonii. Trzecie miejsce utrzymała Ema Volavsek ze Słowenii a koelejne dwa miejsca zajęły Ida Marie Hagen i Anju Nakamura. 

 

PEŁNE WYNIKI

 

W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się Gyda Westvold Hansen, która zgromadziła aż 700 punktów. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Ida Marie Hagen, która zdobyła 411 punktów a trzecie miejsce zajęła Ema Volavsek przed Anju Nakamurą i Anniką Sieff. Gyda Wevold Hansen zwyciężyła również w klasyfikacji najlpezej skoczkini a najlepszą biegaczką okazała się Anju Nakamura. W pucharze narodów wygrały Norweżki przed Japonkami i Niemkami. 

 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski