fis

Pierwszą konkurencją rozgrywaną na mistrzostwach świata juniorów w Zakopanem (skoki i kombinacja norweska) były indywidalne konkursy juniorów i juniorek. Zarówno panie jak i panowie skakali na normalnej skoczni w Zakopanem (hs 106) a następnie zmierzyli się na trasie biegowej. Juniorki miały do pokonania dystans 5 kilometrów, a juniorzy 10. Mistrzem świata juniorów został Austriak Stefan Rettenegger a wśród kobiet najlepsza okazała się Annika Sieff z Włoch. Reprezentanci Polski nie odnotowali najlepszych wyników. Wśród pań najlepsza z Polek, Natalia Słowik zajęła 16 miejsce a wśród mężczyzn najlepszym z biało czerwonych okazał się Maciej Gąsienica-Ciaptak, który zawody zakończył na 35 miejscu. 

 

Kobiety

 

Po skokach prowadziła Annalena Slamik z Austrii, która skoczyła 97,5 metra. Japonka, Haruka Iwasa uzyskała 95 metrów, a Annika Sieff 93 metry. Japonka do liderki po skokach traciła 6 sekund a Włoszka 12. Natalia Słowik zajmowała 10 miejsce, a Zuzanna Rapacz była 23. 

 

Walka o zwycięstwo i tytuł mistrzyni świata juniorek była bardzo zacięta. Ostatecznie jako pierwsza na mecie biegu zameldowała się Annika Sieff, która z przewagą 00.9 sekundy wygrała przed Haruką Iwasa. Trzecie miejsce zajęła zawodniczka urodzona w 2006 roku, Niemka Nathalie Ambruster. Czwarta była jej rodaczka, Jenny Nowak, piąta Annalena Slamik a szósta Hazuki Ikeda. Natalia Słowik zajęła 16, a Zuzanna Rapacz 22 miejsce w gronie 22 zawodniczek, które ukończyły bieg. Nie udało się tego dokonać Japonce Yunie Kasai i Włoszce Danieli Dejori. 

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

PEŁNE WYNIKI

 

Mężczyźni

 

W zawodach mężczyzn po skokach prowadził Marco Heinis, jednak zalediwe jedna dziesiąta punktu przewagi nad drugim Sebastianem Oestvoldem z Norwegii spowodowowała, że na trasę zarówno Francuz oraz jego rtywal z Norwegii wyruszyli w tym samym czasie. 15 sekund do tej dwójki tracił przed biegiem Austriak, Stefan Rettenegger, a tuż za nim uplasowali się Iacopo Bartolas, Simon Mach i Matteo Baud. Kacper Jarząbek po skokach był 36, Bartłomiej Kuchta 40, Maciej Gąsienica-Ciaptak 41, a Andrzej Waliczek 44. 

 

Następnie przyszedł czas na bieg. W tej części rywalizacji równych sobie nie miał Stefan Rettenegger, który mimo drugiego czasu biegu dzięki słabszej postawie bezpośrednich rywali do tytułu mistrzowskiego sięgnął po tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów z przewagą 33.8 sekund. Drugi był rewelacyjnie spisujący się na trasie reprezentant Finlandii Perttu Reponen, który awansował z 13 miejsca po skokach a trzecie miejsce i tym samym brąązowy medal zdobył Tristan Sommerfeldt z Niemiec. Czwarte miejsce zajął Simon Mach, piąte Sebastian Oestvold a szóste Matteo Baud. Najlepszy z Polaków, Maciej Gąsienia-Ciaptak awansował po biegu na 35 miejsce. Andrzej Waliczek był 44, Bartłomiej Kuchta 42, a Kacper Jarząbek 43 w gronie 50 zawodników którzy ukończyli dzisiejsze zawody. Zdyskwalifikowany za buty w pierwszej części rywalizacji został Japończyk Reo Yamakawa, a na skoczni nie pojawił się zawodnik z Kazachstanu, Svyatoslav Nazarenko. 

 

WYNIKI PO SKOKACH

 

WYNIKI PO BIEGU

 


4 marca odbędą się zawody mieszane, a 5 zawody drużynowe mężczyzn, które zakończą zawody w kombinacji norweskiej na tegorocznych mistrzostwach świata juniorów. 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski