kombinacja norweska

Mimo, że sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej dobiegł już końca, niektóre federacje rozegrały jeszcze mistrzostwa kraju. Krajowe mistrzostwa w narciarskim dwuboju rozegrano we Francji oraz w Rosji. Złote medale wśród reprezentantów Francji trafiły do Laurenta Muhlethalera oraz Leny Brocard. W Rosji rozegrano aż cztery konkurencje o tytuł mistrza kraju, w tym dwie indywidualne. Złote medale zdobyli Viaczeslav Barkow Maria Kuzmina.

 

FRANCJA

 

 

We Francji zawodnicy i zawodniczki specjalizujący się w kombinacji norweskiej rywaliowali w Wielki Czwartek, czyli 1 kwietnia. Skoki odbyły się na normalnym obiekcie w Courchevel, natomiast biegi na trasie w Meribel. Wśród mężczyzn w stawce 17 zawodników triumfował Laurent Muhlethaler, który po skokach zajmował drugie miejsce. W biegu okazał się jednak szybszy od prowadzącego po skokach Matteo Baud, który sięgnął po srebrny medal. Ostatnie miejsce na podium zajął Antoine Gerard, który po skokach zajmował dopiero piątą lokatę.

 

Warto dodać, że Matteo Baud został tego samego dnia mistrzem Francji w skokach narciarskich a srebrny medal zdobył drugi z medalistów mistrzostw Francji w kombinacji, Lauret Muhlethaler. Trzecie miejsce w mistrzostwach skoczków zajął Enzo Milesi. Wśród pań w gronie skoczkiń triumfowała znana z występów w Pucharze Świata, aktualna wicemistrzyni świata juniorek z Lahti, Josephine Pagnier, a najlepsza z kombinatorek, Lena Brocard zajęła 5 miejsce.

 

Wśród kobiet najlepsza okazała się wspomniana chwilę wcześniej Lena Brocard, która po skokach podobnie jak mistrz Francji wśród mężczyzn, zajmowała drugą pozycję. Na trasie nie dała jednak szans rywalkom. Porwadząca po skokach, Emma Treand zajęła w całych zawodach drugie miejsce a trzecia zawody ukończyła Oriane Didier. Na stracie stanęło 7 kobiet, które biegały, jak to zwykle bywa także w zawodach rangi FIS, krótszy dystans od mężczyzn. wynoszący 5 kilometrów podczas gdy panowie biegali na dystnsie o połowę dłuższym. 

 

 

ROSJA

 

 

W Rosji przebieg mistrzostw zakłóciła nieco pogoda, przez którą odbyły się jedynie zawody na skoczni normalnej. Konkursy na dużym obiekcie zostały odwołane w przypadku zawodów ondywidualnych, a sprint drużynowy został przeniesiiony na normalną skocznię. Na trasie na szczęście nie było takich problemów, jednak ciepła aura nie pozwoliła rozegrać zawodów na skoczni dużej. Miejscem rywalizacji był Niżny Tagił znany z organziacji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich a także innych zawodów niższej rangi w skokach oraz w kombinacji norweskiej. 

 

W pierwszym konkursie mistrzostw najlepsza okazała się Maria Kuzmina. Po skokach na prowadzeniu znajdowała się Stefania Nadymova, która na trasie musiała jednak uznać wyższość 15-letniej koleżanki. Nadymova zajęła drugie miejsce a z trzeciej pozycji mogła cieszyć się Svetlana Gladikova. 

 

W zawodach mężczyzn wygrał Viaczeslav Barkow, który o zalediwe 0,3 sekundy wyprzedził na finiszu drugiego Samira Mastieva. Trzecie miejsce zajął Artem Galunin. 

 

Drużyna Moskwy (Alexander Ovsyannikov, Eduard Zhirnov, Alexander Milanin i Vyacheslav Barkov) zdobyła złote medale w konkursie drużynowym. Drugie miejsce zajęli kombinatorzy z regionu moskiewskiego (Alexander Kolganov, TimofeyBorisov, Denis Agunov, Vitaly Sharshavin). Trzecią pozycję zajęła drużyna St. Petersburga (David Ibragimov, Ivan Konoplev, Kirill Averyanov, Ivan Pronin).

Zwycięstwo w sprincie drużynowym odnieśli Aleksandr Milanin i Wiaczesław Barkow. Drugie miejsce zajęli reprezentujący region swierdłowski, Samir Mastiev i Maxim Kipin, a tzrecią lokatę wywalczyli Aleksander Kolganow i Witalij Szarszawin. 

 

Mistrzostwa Rosji były ostatnimi zawodami w karierze Konstantina Abramowa, który ma na koncie występy w Pucharze Kontynentalnym. Dwóch czolowych zawodników rosyjskiej kadry, Ernest Yahin i Witalij Iwanow, wraca do zdrowia po kontuzji. Latem obaj powinni wrócić do treningów.

 

Źródło: nordicmag.info, skijumping.pl, fis-ski.com

 

Zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski