riiber

Ostatnie zawody tego sezonu w kombinacji norweskiej przyniosły nam wiele emocji. Zwycięstwo odniósł absolutny dominator ostatnich lat w tej dyscyplinie, Jarl Magnus Riiber, który wygrał również klasyfikację generalną, dzięki czemu zdobył już trzecią kryształową kulę w karierze. Drugie miejsce w zawodach zajął dzisiaj dość niespodziewanie rodak Riibera, Espen Bjoernstad a trzeci był reprezentant gospodarzy Fabian Riessle.

SKOKI

 

Pogoda w Klingenthal była dzisiaj bardziej łaskawa dla organizatorów oraz zawodników. Rundę skoków na obiekcie w Klingenthal (hs 140) wygrał Ryota Yamamoto, który skoczył 143 metry. 7 sekund po skokach tracił do niego Jarl Magnus Riiber a trzecie miejsce przed biegiem zajmował jego kolega z kadry, Espen Bjoernstad. 

 

WYNIKI

 

BIEG

 

Rywalizacja na trasie biegowej przyniosła kibicom sporo emocji. O zwycięstwo walczyli niemal do końca Riiber oraz Bjoernstad. W końcowej fazie biegu, tuż przed finiszem to jednak pierwszy z Norwegów zaatakował a tempa Riibera nie wytrzymał Bjoernstad, który stracił do zdobywcy kryształowej kuli 3,7 sekundy. Równie ciekawa walka toczyła się także o miejsce na trzecim stopniu podium. Po 3 miejsce sięgnął finalnie Fabian Riessle, który na finiszu minimalnie wyprzedzil Johannesa Lamlpartera. Bardzo zaciętą i ciekawą walkę stoczyli również zawodnicy walczący o 5 pozycję. 5 miejsce zajął Japończyk Ryota Yamamoto, który nie dał się wyprzedzić goniącemu go Vinzenzowi Geigerowi z Niemiec, który do swojego rówieśnika stracił zaledwie 0,1 sekundy. 

 

WYNIKI

 

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Jarl Magnus Riiber. Norweg zdobył łącznie 1140 punktów, a przez cały sezon zajmował wyłącznie 1 lub 2 miejsce w konkursach Pucharu Świata. Drugie miejsce na koniec sezonu zajął Vinzenz Geiger a trzecie Akito Watabe. Szczepan Kupczak z dorobkiem 6 punktów zdobytych na inaugurację sezonu w fińskiej Ruce zajął w ostatecznej klasyfikacji 50 miejsce. Łącznie sklasyfikowano 55 zawodników. 

 

Klasyfikacja generalna

 

 

W pucharze narodów zwyciężyli Niemcy przed Norwegią oraz Austrią. Polska, która zdobyła w osobie Szczepana Kupczaka 6 punktów do tej klasyfikacji zajęła 11 miejsce. Za nami w pucharze narodów znalazła się Słowenia, dla której jeden punkcik w całym sezonie zdobył Vid Vrhovnik.

 

Puchar Narodów

 

 

W klasyfikacji najlepszego skoczka wygrał Jarl Magnus Riiber. Drugie i trzecie miejsce należało do Japończyków, Ryoty Yamamoto i Akito Watabe.

 

Klasyfikacja skoków

 

Najlepszym biegaczem sezonu wśród kombinatorów został Ilkka Herola. Drugie miejsce na koniec zajął Joergen Graabak a trzecie Vinzenz Geiger.

 

Klasyfikacja biegów 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski